Roman Okumanın Kişisel Gelişime Etkisi Var Mıdır?

Roman okumak kişisel gelişim sağlar mı?

Sen de birçok insan gibi kendini geliştirmek istiyorsun, ama kendini geliştirme konusunda ne yapacağın hakkında biraz kafan karışık. Olsun. Biliyorsun ki insanların kendini geliştirmek için kullandığı en temel yöntemlerden biri kitap okumak. Fakat hangi tür kitaplar okuduğun da önemli, bunda bir anlaşalım. Balon köpüğü romanlardan bahsetmiyorum tabii ki. Hani, hocalarımızın dediği klasikler var ya, mutlaka okumamız gereken. İşte onlar.

Ben kitap okumayı çok seven biriyim bildiğiniz gibi. Bu küçüklükten gelen bir alışkanlık. Zaten o zamanlarda kurgu olan her şeyi okuma ve izleme eğilimindeydim. Konusu güzel gelen, kapağını havalı bulduğum her türlü romana elimi atardım ve içeriğini beğendiğimi tamamen bitirirdim. Okumak o kadar çok hoşuma gidiyordu ki, beni nasıl etkilediğini tabii ki de bilmiyordum. Sadece güzel vakit geçiriyordum. Oradaki karakterlerin ilişkilerini, birbirleriyle diyaloglarını, yaşadıklarını inanılmaz merak ediyordum. Daha sonraları, yetişkin bir birey olduğumda, aslında sürecin bu şekilde işlemediğini, okuduğum romanların nihayetinde beni şu anki Zerrin haline getirdiğini gördüm. Yani demek istediğim, bazı romanlar var ki, kişisel gelişim kitaplarına toz yutturur. 

Hepimizin bildiği gibi, gerçekten kaliteli romanların yazarları, hayata dair sağlam gözlemleri olan insanlar. Dostoyevski okuduğunu düşünsene ya da Haruki Murakami. Eğer sağlam bir yazarın kitabını okuyorsan, bu sana hayata dair gerçekten önemli şeyler kazandıracaktır. Roman okuyan insanlarla alakalı yapılan birçok bilimsel çalışma var ve o kadar güzel sonuçlar ortaya koyuyor ki bu çalışmalar; birincisi roman okuyan insanların empati becerisi, hiç okumayan insanlara göre daha gelişmiş oluyor. Ya düşünsene romandaki herhangi bir karakterin zihnini televizyonda izliyormuş gibi takip ediyorsun. Bu da gerçek hayatta karşılaştığın insanlara karşı empatini yükseltiyor. Onların ne hissettiğini, neden böyle davrandığını anlama konusuna daha yetenekli olabiliyorsun. Enteresan bir şekilde, roman okuyan insanların muhakeme becerisi hiç okumayanlara göre çok daha gelişmiş olduğunu söylemek mümkün.

Roman okumanın zihni zinde tuttuğu da bir gerçek. Zihnin yarım kalanları tamamlamak gibi bir görevi var her zaman. Öyle bir yapısı var, zihin öyle işliyor. Mesela bir kitabı eline aldın, yarısında sonunu tahmin etmeye çalışıyorsun. Sonuna ulaşana kadar tekrar tekrar sonu düşünüyorsun. Yani kafayı tekrar tekrar çalıştırıyorsun. Bundan dolayı zihin inanılmaz bir şekilde dinç ve taze kalıyor.

Eğer hangi kitapları okuyacağın konusunda kafan karışıksa daha önce paylaştığım blog yazılarıma bir göz gezdirebilirsin. Hatta üşeniyorum o kadar yazıyı kim okuyacak diyorsan seni yorumlara bekliyorum. Elimden geldiğince sana yardımcı olacağım.

Ah, bu arada benim kişisel gelişim kitaplarından daha yararlı bulduğum kitapları aşağıya ekledim.

 • Albert Camus – Veba
 • Harper Lee – Bülbülü Öldürmek
 • Hermann Hesse – Sidhartha
 • Dostoyevski – Ölüler Evinden Anılar
 • Dostoyevski – Öteki
 • Dostoyevski – Suç ve Ceza
 • Anthony Burgess – Otamatik Portakal
 • George Orwell: 1984
 • George Orwell: Hayvan Çiftliği
 • Sabahattin Ali – İçimizdeki Şeytan
 • Sartre – Bulantı
 • Yaşar Kemal – İnce Memed
 • Victor Hugo – Notre Dame’ın Kamburu

Okuduğun için teşekkür ederim.

Görüşmek üzere. ❤

4 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. aleynakidil dedi ki:

  Ursula K. Leguinin uçuştan uçuşa’sı benim için böyle. Okudunuz mu?

  Beğen

 2. feslegenbahcesi dedi ki:

  Bunun üzerine söylenecek çok şey var aslında. Ancak kısaca söylemek gerekirse; pozitif anlamda hem kişisel gelişime, hemde toplumsal gelişime etkisi var bana kalırsa. Kaleminize sağlık

  Beğen

 3. albaraz dedi ki:

  Faydalı bir yazı, elinize sağlık.

  Beğen

 4. sofuzade dedi ki:

  Fikir kitaplarından sıkıldığında insan, romanların akıcılığına ve zihni rahatlığına sığınması bir teneffüs mahiyetinde gelmiştir bana hep.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s