Bir Oturuşta Bitirebileceğiniz 10 Kitap

Uzun zaman sonra, herkese yeniden merhaba. Gerek günlük hayatın karmaşası, gerekse akıllı telefonların oldukça fazla zamanımızı alması sebebiyle, okuma alışkanlığı kazanmanın ve kazanılan alışkanlığı devam ettirmenin ne kadar zor bir olay olduğu hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. Ancak bunu yıkabilecek birden fazla yöntem var. Gelen mailler doğrultusunda okumayı sevdirecek ve bir oturuşta bitirilebilecek, roman, novella ve öykülerden oluşan 10 kitaplık bir liste hazırladım. Bu listedeki tüm kitapları yalnızca birkaç saat ayırarak bitirebilirsiniz. Liste sayfa sayısına göre sıralandı. Hadi, kitapların neden bahsettiğine kısaca göz atalım.

1.Arayışlar – Lou Andreas-Salome (65 Sayfa)

Öncelikle, cesur bir kadın olan Salome’nin Arayışlar isimli romanına kısaca değinmek istiyorum. Arayışlar yazıldığı dönemin oldukça dışında olan bir kitap. Çağın ötesinde demek yanlış olmaz. Ana karakterimiz Adine, gençliğinde kuzeni Benno’ya tutkulu bir şekilde aşık. Benno da inanılmaz katı, fazla disiplinli adam. Fakat çok, çok fazla yakışıklı. İkisi bir süre sonra nişanlanıyorlar. Adine içindeki sanat aşkı sebebiyle bir adamın egemenliğinde olmayı asla kabullenemiyor. Kadınlara görev biçilen -evde kalma- rolünü reddediyor. İçinde bastırdığı duygular ve yetenekler ortaya çıkmak istiyor ama bunları yapamadıkça içindeki tutkudan soğuyor. Bu sebeple Benno’yla olan ilişkisi tuhaf bir hal almaya başlıyor.

Kuşaklar arası çatışmayı dibine kadar hissedeceğiniz bu romanı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

“Bir tek sen böyle yürürsün, sen yürürken dünyanın bütün yolları düzmüş veya önündeki görünmez bir varlık yolları senin için düzeltiyormuş gibi geliyor insana.”

2. Korku – Stefan Zweig (70 Sayfa)

Stefan Zweig bu romanında “Korku cezadan ağır mıdır?” sorusuna oldukça başarılı bir şekilde cevap veriyor. Aldatan bir kadının zihninden geçen düşünceleri büyük bir ustalıkla okura sunuyor.

“İçerdeki gözyaşları dışarı akandan daha fenadır.”

3. Savaş Sanatı – Sun Tzu (80 Sayfa)

Savaş Sanatı, Sun Tzu’nin aşağı yukarı 3000 yıl önce yazdığı askeri okullarda zorunlu olarak okutulan didaktik bir kitap. İçerisinde, modern hayata da entegre edebileceğimiz birçok savaş taktiği ve değerli bilgiler bulunuyor.

“Geçilmezle karşılaştığında değiş, sen değiştiğinde geçilmez geçilir olur.”

4. Uyku – Haruki Murakami – (90 Sayfa)

Bu sefer de, 17 gündür uyumayan bir kadının yaşadıklarına Murakami’nin kaleminden tanık oluyoruz. Üstelik kitaptaki illüstrasyonlar enfes. Daha ne olsun.

“Yaşarken gerçeklik hissi vermeyen bir yaşam ne kadar uzun sürerse sürsün, bir anlamı olmayacağı kanısındaydım. Artık, bunu kesin olarak anlayabiliyordum.”

5. Kağıt Ev – Carlos Maria Dominguez (94 Sayfa)


Kâğıt Ev, kitap okuma sevgisini farklı bir boyuta getirmiş kitap tutkunlarından Carlos Brauer’in ve onun edebiyat profesörü Bruma Lennon’la olan tuhaf ve enteresan ilişkisinin, bu ilişkini ortaya çıkmasına neden olan bir Joseph Conrad’ın hikayesini anlatır. Bu hikayede kitap kokusu var! Kahvenizle okumanız naçizane tavsiyemdir.

”İnşa edilen bir kütüphane, yaratılan bir hayat demektir.”

6. Yaban Kızlar – Ursula K. Le Guin (100 Sayfa)

Le Guin okumaktan her zaman keyif almışımdır. İnsanı bambaşka dünyalara götürürken, aynı anda derin psikolojik yorumlamalarla okurun ufkunu yükseklere çıkarıyor. Locus, Asimov ve Nebula Ödülü sahibi olan Yaban Kızlar, distopik bir kurguya sahip. Öyküde, Taç ve Kök insanları arasında kalan iki vahşi Toprak kızının, kısacık hikayesi anlatılıyor.

“Okumak bir iş birliği, bir katılımdır. Herkesin becerememesine şaşmamak lazım yani.”

7. Bir Kedi, Bir Adam, İki Kadın – Tanizaki Jun İchiro (104 Sayfa)

Kedi psikolojisi daha güzel işleyen roman görmedim.

“Yaşlı kediler, yaşlı insanlar gibi inatçı oluyordu demek ki. Tamamen farklı âdetleri ve kuralları olan yeni bir ortama girmek şaşırtıcı hatta ölümcül şoka sokan bir şey olmalıydı.”

8. Yabancı – Albert Camus (119 Sayfa)

Adam öldürmekle suçlanıp annesinin ölümüne üzülmediği ve ağlamadığı için idam cezasına çarptırılan bir insanın hikayesi. Bu kitabı daha önceden okumadığınız için kendinize biraz kızacaksınız.

“Her şeyin anlamsız olduğunu söylediğimiz anda bile anlamlı bir şey söylemiş oluyoruz.”

8. Doopler – Erlend Loe (124 Sayfa)

Doppler başarılı olduğu harika bir işi var. Bir gün bisikletle ormanda dolaşırken feci bir şekilde düşüyor. O düşmeyle bazı şeyleri fark eden kahramanımız, evini ve ailesini terk ederek ormanda bir hayata başlıyor. Geyik avıyla başlayan öykümüz, Doppler’ın yağsız süt krizlerine çözüm olan takas yöntemine geçmesiyle akıp gidiyor. 

“Yalnız doğar, yalnız ölürüz.”

10. Hayvan Çiftliği – George Orwel (152 Sayfa)

Hayvan Çiftliği, siyasi ve sosyal mesajlar içeren bir yetişkin masalı. Okumayan kaldı mı acaba?

“Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir.”

Geldik listenin sonuna. Bu tarz listeleri, önerilerinizi de dikkate alarak düzenli bir şekilde paylaşmak istiyorum. Yorumlarınız benim için oldukça önemli. Kitap önerilerinizi heyecanla bekliyorum.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Görüşmek üzere. ❤

7 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. ugurcanh dedi ki:

  Kitaplara ve çok kısa seçilen alıntılara, teşekkür ederim…

  Liked by 1 kişi

 2. elmasbalim dedi ki:

  Başarılı, tebrikler, Bilgilendirme ve seçki için teşekkür ederim. İnsan okur.

  Liked by 1 kişi

 3. Tuna Özkurt dedi ki:

  Kitapların hepsi birbirinden güzel. Çoğunu okuduğumu söyleyebilirim. Keşke araya birkaç tane Türk Edebiyatı klasiklerinde ekleseydiniz iyi olurdu diye düşünüyorum.

  Liked by 1 kişi

 4. tiglierhan dedi ki:

  Kitap hayattır, kitapsız hayat bayattır
  kitap bizi sevgi ve dostluğa götüren bir at,doğruya iyiye güzele uçuran bir kanattır.

  Liked by 2 people

 5. albaraz dedi ki:

  Ne kadar faydalı bir içerik 🙂

  Liked by 2 people

 6. selideniz dedi ki:

  Bu listenin tepesine Fareler ve İnsanları eklemelisin. :3

  Liked by 2 people

 7. yusufertanaltnsbk dedi ki:

  öncelikle paylaşımlarınız gerçekten iyi demeyi hak eden cinsten keşke bu listeye kürk mantolu madonnayıda ekleseydin

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s