Okuma Hızını Artıracak En İyi 5 Tavsiye

Günümüzde bilgiyi elde etmenin en kolay yollarından biri okumaktır. Hızlı ve anlaşılır okuma yapmak bir yetenek değil, yaşamımız için zorunlu bir ihtiyaçtır. Bunun bilincinde olan her insan, zamanın koşuşturmacasına aldırmadan, kitap okumaya az olsa da bir süre ayırmalıdır.

Hızlı Okumak Neden Gereklidir?

Hızlı okuma; iş hayati, okul başarısı ve sınavlar başta olmak üzere birçok önemli noktada fayda getirmektedir.

Okumanın gerçek hedefi, anlamı oldukça hızlı ve doğru kavramaktır. Bu okumanın geliştirilmesi için, etkili okumanın temeli olan kavrama, hız ve bellek arasında bağ kurulmasını gerektirir. Okumada kavrama ile hız arasında yakın bir bağın olduğu kabul edilmekte, kavramaya ilişkin yeteneklerin arttırılması hızlı okuma ile sağlanacağı görülmektedir.

Anlayarak Okumanın Önemi

İnsanlar dakikada ortalama 200 kelimelik bir okuma hızına sahiptir. Bu sayı Avrupa, Japonya ve Amerika’da bir parça daha yüksektir. Ancak dünyanın geri kalanında, okuma hızı yaklaşık olarak aynıdır.

Sesli okuduğumuzda 200 kelime 1 dakikayla sınırlandığı için, okuma hızımız çok daha hızlı olan beyin kapasitemize yetişememekte, arta kalan beyin kapasitemiz, oluşan boşluğu başka düşüncelerle doldurmaya çalıştığı için konsantrasyonumuz ve okuma verimimiz oldukça düşmektedir.

Herkesin Uygulayabileceği Hızlı Okuma Tavsiyeleri

Sürekli Okuyun

Mutlaka sürekli okumaya çalışmalıyız. Günlük 15-20 sayfa bile olsa kitap ya da makale okumalı ve asla ara vermemeliyiz. Bu sayede okuma alışkanlığımızı daha güçlü hale getirebilir ve aynı zamanda okuma hızımızı yükseltebiliriz.

İçinizden Sesli Okumayın

Hızlı okuma kursları genel olarak görüş açısını genişletmeye odaklandığından asıl meselenin üzerinde pek fazla durmazlar. Bu başlangıç aşaması için oldukça yanlış bir durumdur. Bizim en başta üzerine düşmemiz gereken kısım içten sesli okuma yapmanın okuma süresini oldukça uzattığı. İçten seslendirme yapıldığı sürece görüş açısının artması herhangi bir fayda sağlamayacaktır.

İçimizden sesli okumayı bıraktığımızda, beynimiz kelimeleri şekil olarak algıladığından biz farkında olmadan, kelimenin anlamı zihnimizin derinliklerinden ortaya çıkacaktır.

Bildiğiniz Kelime Sayısını Arttırın

İçimizden okumayı bıraktık, artık kelimeleri şekil olarak algılıyoruz. Perspektifimizi geliştirmeden önce yapmamız gereken bir adım daha kaldı. Kelime haznemizi geliştirmek. Ne kadar çok kelime bilirsek, beynimize kaydedilen resim o kadar fazla olacaktır.

Sayfadaki Kelimelere Bir Bütünmüş Gibi Bakmayı Öğrenin

Okuma alışkanlıklarımızın bir kısmını değiştirdik. Artık hem içimizden okumuyoruz, hem de eskisinden daha çok kelime biliyoruz. Sırada parçaları bütün olarak görmek var. Satırlara odaklanmak yerine paragraflara odaklanıp zihnimizin kelimeleri aralardan çekmesine ve metinle bütünlük oluşturmasına izin vereceğiz. Bunun için kullandığım güzel bir yöntem mevcut. Herhangi bir metindeki her bir kelimeyi tek tek okuma yerine şöyle bir yöntem uyguluyorum: Cümledeki ilk kelimeyi, virgülden önceki kelimeyi -tüm noktalama işaretlerinden önceki kelimeleri- noktadan önceki kelimeyi okuyorum. Evet yaptığım sadece bu. Zihnim otomatik olarak okumadığım kelimeleri fotoğrafladığı sözcüklerle tamamlıyor. Bu yöntem en çok mesleki makalelere göz gezdirirken işime yarıyor. İstediğim kısmı oldukça hızlı bulmamı sağlıyor. Bu yöntemi geliştirmek sadece çok fazla okuma yapmakla kazanılacak bir alışkanlık olacağı için biraz zamanınızı alacaktır.

Göz Egzersizlerini İhmal Etmeyin

Gözlerimiz zihnimizden daha yavaş çalıştığı için, gözlerimizin de yeterince hızlandığından emin olmalıyız. Beynimize sinyali ne kadar sık yollarsak, beynimiz o kadar fazla bilgi işler.

Uygulama Tavsiyesi

Günde yalnızca 15 dakikamızı ayırarak okuma hızınızı geliştirebileceğimiz uygulamalar mevcut. Ancak şunu unutmamakta fayda var; devamlılık sağlamadığımız sürece hiçbir kitap ya da uygulama bize istediğiniz verimi sağlayamayacaktır.

Yalnızca Google Play’de bulunan Hızlı Okuma size önerebileceğim en başarılı uygulama. Bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s