61# Lyon’da Düğün – Stefan Zweig

“Fakat hayat yalnızca mucizevi olanı severdi, gerçek mucizeyi kendine saklardı.”

Lyon’da Düğün
Die Hochzeit Von Lyon
Stefan Zweig (Çeviri: Gülperi Sert)
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Psikolojik, Alman Edebiyatı
3 (5 üzerinden)

Lyon’da Düğün, toplum tarafından dışlanmış, itilip kakılmış insanları konu alan ve onları birbirinden kısa öykülerle anlatan bir kitap. Kitaba ismini veren hikayeyle beraber 3 farklı hayata dokunduğunuzu hissediyorsunuz. Lyon’da Düğün‘le başlayıp, İki Yalnız İnsan‘la devam edip, Wondrak‘la bitiriyorsunuz. Öykülerin konularına değinmeyeceğim. İki Yalnız İnsan adlı hikayenin yalnızca 5 (beş) sayfa olduğunu düşünürsek, en ufak bir konu anlatımımda tüm hikayeyi önünüze döşeme ihtimalim var. Bunun olmasını asla istemem.

“Fakat birinin yüreğinden kopan çığlık diğerinde karşılık buluyordu, çünkü onların acıları akrabaydı.”

Ne yalan söyleyeyim, ilk hikaye dışındakileri oldukça yavan ve
kuru kalabalık buldum. Hatta ikinci öykünün sonunu okuduğum an. “wat?” dediğimi hatırlıyorum. Cidden n’oluyordu o sonda? Çok çok hızlı gelişiyor her şey, öyle değil mi? Acaba ben mi anlayamadım? Gerçi kitabın 39. sayfasında “daktiloya çekilmiş metin burada bitiyor, bundan sonrası elle yazılmış ve yayıncı kelimeler ekleyerek tamamlamış.” diye bir cümle geçiyor. Buradan sonrası sanırım tamamen Zweig’e ait değil.

“Çünkü acısını azaltmak istemiyordu, acı çeken herkes gibi acı çekmekten memnundu.”

Üçüncü hikaye merak uyandıran bir zemine sahip olmasına rağmen bir önceki gibi lap diye bitiyor. Sonucunda hiçbir şey olmuyor. Gerçekten okuduğumda kocaman bir boşlukta hissettim kendimi. O kadar heyecanlan, merak içinde sayfaları çevir, yok. Yine başladığın yerdesin. Zweig Bey, tahmin ediyorum ki aklınızda böyle bir son yoktu, olsaydı bile o kelimeleri kullanmazdınız.

“…kendi yazgıları karşısında çaresizce hiçbir şey yapamayan bu insanlar, başkalarına bir avuç mutluluk verebildikleri için çok mutluydular.”

Sade, akıcı ve hoş bir dile sahip, evet. Zweig’in en sade eserlerinden biri hatta. Hemencecik okuyacağınıza ve güzel bir okuma deneyimi yaşayacağınıza eminim. Sonu ne kadar tatmin eder? O kısmını bilemem. 😀 Belki de benim göremediklerimi görüp beni aydınlatırsınız. Bilemedim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Görüşmek üzere. ❤

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s