60# Japon Masalları – Yei Teodora Ozaki

“Otururken otur, yürürken yürü, çalışırken çalış.”

Japon Masalları
Japanese Fairy Tales
Yei Teodora Ozaki (Çeviri: Servin Sarıyer)
Karakarga Yayınları

Masal, Uzak Doğu Edebiyatı
3 (5 üzerinden)

Masallar, ait oldukları kültür hakkında birçok detay içerir. Bir toplumun bakış açısına, korkularına, geleneklerine, göreneklerine ve değer yargılarına ulaşmanın en kolay yolu, gelecek nesilleri büyütürken anlatılan masallardır. Masalda eğiticilik esastır, okuyana ders verilir. Herkes masalın sonunda verilen dersten kendisine düşeni alır. 

Japon kültürüne oldukça aşina olduğumu ve hayatımın bir döneminde orada yaşamak istediğimi beni tanıyanlar bilir. Onların tuhaf zihinlerinde dolaşmak beni inanılmaz heyecanlandırır. Hazır bu aralar biraz boş zamanım varken ve masallarını taze okumuşken, bu heyecanı canlandırıp mistik dünyalarına göz atmanın tam vakti olduğunu düşünüyorum. Yavaş yavaş masallar alemine dalalım hadi.

“Ne yazık ki dünyada hiçbir mutluluk sonsuza dek sürmüyor! Gökteki ay bile mükemmel şeklini daima koruyamıyor, çiçekler bile açıp sonra soluyor…”
-Matsuyama Aynası

Kitaptaki masallar tıpkı animelerdeki figürlerden oluşturulmuş gibi. O tanıdık hissi uzun zaman sonra tekrardan yaşamak inanılmaz mutluluk vericiydi. Masallarda dikkatimi çeken, fantastik ögelere çokça yer verilmiş olmasıydı. Şeytanlar, cinler, periler, canavarlar, yaratıklar ve konuşan hayvanlar bulunuyordu. Deniz tanrısı, ateş tanrısı, su tanrısı gibi tanrı figürleri ile masalda bulunan karakterler iletişime geçebiliyordu. Bunların hepsi, anime ve mangalarında da bulunan ögelerdi. Bir de gözlerim Kyubi‘yi aramadı değil.

“‘Bir yerde düzen olunca, düzenbaz olmaz’ diye boşuna dememiş atalarımız. Ancak kendi aramızda uyumlu olursak kazanabiliriz. Kendi içimizde huzursuzluğa izin verip kavga edersek düşmanımızı asla yenemeyiz.”
-Momotaro ya da Şeftalinin Oğlu

Beni en çok şaşırtan noktaya gelelim. Hani deriz ya, masallar mutlu sonla biter. Burada asla böyle bir durum söz konusu değil. Bir masalı etrafınızdan kalpler fışkırtarak bitiriyorsunuz. Hemen ardından diğerine geliyorsunuz. Korkunç bir son. Ben ne okudum kıvamında.

“Japonya’da anne babanıza karşı olan görevinizi yerine getirmek, dünyadaki her zevkten ve hatta aşktan bile önemlidir.”
-Balıkçı Delikanlı Uraşima Taro’nun Hikâyesi

Size tavsiyem, bir günde başından kalkmadan tüketmemeniz. Her gün 1 – 2 tane tane okumanız yeterli. Diğer türlü gerçekten sıkıcı bir hal aldığını fark edebilirsiniz. En iyisi günlük okuduğunuz kitaba mola verdiğiniz, zihninizi boşaltmak istediğiniz zamanlarda okumanız. Bu şekilde size yeni bakış açıları kazandıracağına eminim. Kısacası, hem yetişkin hem de çocukların keyif alabileceği basit ve anlaşılır bir çocuksu tonda yazılmış bu kitabı her yaştan insana tavsiye ederim.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Masal tadında huzurlu günler dilerim. ❤

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s