59# Kadınsız Erkekler – Haruki Murakami

“Bir kadını yitirmek böyle bir şey işte. Ve bir zaman geliyor, bir kadını yitirmek, tüm kadınları yitirmek anlamına geliyor. Bizler böyle kadınsız erkeklere dönüşüyoruz.”

0789255d-27ad-474f-a299-bbf02ac66082
Kadınsız Erkekler

Kadınsız Erkekler
女のいない男たち [Onna no inai otokotachi]
Haruki Murakami 
(Çeviri: Ali Volkan Erdemir)
Doğan Kitap

Psikolojik, Romantik, Öykü, Uzak Doğu Edebiyatı
3 (5 üzerinden)

Çıktığı ilk günden beri hep okumak istediğim, ancak sırada bekleyen bir çok kitabım olduğu için, asla elimi süremediğim Kadınsız Erkekler‘i bir süre önce sonunda okudum. (Teşekkürler bayram tatili ve uzun mesafe araba yolculuğu) Murakami’nin beni yine hayal kırıklığına uğratmaması, romanlarına olan hayranlığımı arttırdığını söylemeliyim. Sonuçta Murakami, son yıllarda ülkemizde oldukça hızlı bir yükselişe geçmiş, yazdığı romanları okutan, benim de son derece başarılı bulduğum bir yazar.

“Bir gün aniden sen de kadınsız erkeklerden olacaksın. O gün en ufak bir uyarı, küçücük bir ipucu vermeden; hiç beklemediğin bir anda seni bulacak. Bir köşeyi döndüğünde, aslında oraya çoktan varmış olduğunu anlayacaksın. Ama geriye dönmek mümkün olmayacak. O köşeyi bir kez dönünce, orası artık senin için mümkün olan tek dünya olacak. O dünyada sen kadınsız erkeklerden biri olarak anılacaksın, hep bu soğuk çoğul eki ile.”

Sevmeyi ve sevilmeyi isteyen ancak, sevgiden kaçmak için uğraşan erkeklerin hikayeleri var bu kitapta. Murakami, eşsiz kalemini, bir kez daha sevdiğini yitirmiş, aldatılmış, hırpalanmış erkeklerin içsel dünyasını bize aktarmak için kullanmış. Normalde kadın-erkek ilişkilerine değinirken, kadınların gözünden aktarılanlar, Murakami’nin anlatımıyla oldukça farklı bir şekilde, erkeklerin tarafından ifade edilmiş.

“Sen açık renkli bir Acem halısısın, yalnızlık ise çıkmayan bir Bordeaux şarabının lekesi. Yalnızlığın Fransa’dan taşınmış, yaranın acısı Ortadoğu’dan gelmiştir.”

Murakami’nin Kadınsız Erkekler’de sürekli değindiğini fark ettiğim bir kavram var. Kaybetme korkusu. Gerçekten aşık olan kişinin içten gelen bir kaybetme korkusuna sahip olacağı, bu korkunun son derece olağan olduğundan bahsedilmiş. Korku her bir satıra ilmek ilmek işlenmiş.

“Müziğin yaşananları canlandırma etkisi vardır, bazen yürek sızlatacak kadar güçlü bir etki.”

Kadınsız Erkekler, 7 öyküyü içinde barındıran bir kitap. 7 farklı erkek, 7 farklı dramatik hikaye.

1

İlk hikayede eşini kanserden kaybetmiş bir tiyatro sanatçısı Kafuku’dan bahsediliyor. Kafuku eşinin ilişki yaşadığı adamla arkadaş olup sık sık sohbet ediyor. Eşinin onu neden aldattığını anlamaya çalışıyor.

2

Çocukluğunu beraber geçirdiği sevgilisinin isteklerini karşılayamadığı düşünen Kitaru, yakın bir erkek arkadaşının kız arkadaşıyla sevgili olmasını istiyor ve onları buluşturuyor.

3

Lüks bir hayat yaşayan, evlilik, hatta aşk karşıtı,  plastik cerrah Tokay aşkı peşinden sürünüyor.

4

Habara, sürekli ihtiyaçlarını gideren kadından türlü türlü hikayeler dinliyor. Bir nevi Bin Bir Gece Masalları.

5

Kino, eşinin kendisini aldattığını öğrendikten sonra spor mağazasında çalışırken bar işletmeye karar verip hayata bakışını değiştiriyor.

6

Dünya ile bağlantısı bulunmayan, sürekli hayal aleminde yaşayan Gregor Samsa, eve gelen kambur anahtarcı kız ile ilgilenmeye başlıyor.

7

Gece yarısı çalan telefon sonucu, sevgilisinin intihar ettiğini öğrenen bir adamın anıları canlıyor ve üç sevgilisinin de intihar ettiğini anımsıyor.

Hikayelerin hepsinde aşkını yitirmiş erkekler var. Kadınsız Erkekler.

“Aşk aslında böyle bir şeydir. Yüreğinize söz geçiremezsiniz, mantığını yitirmiş bir güç tarafından savrulup durduğunuzu hissedersiniz… Aşık olduğunuz kişiyi kaybetmek istemediğinizi hissediyorsunuz. Hep onunla birlikte olmak istiyorsunuz. Eğer bir daha görüşemezseniz bu dünyanın sonu olur gibi geliyor size. Bu herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Tuhaf olmadığı gibi biricik de değildir, yaşamın son derece normal bir sahnesidir.”

Siz Kadınsız Erkekler’i okudunuz mu? Hakkında neler düşünüyorsunuz? Benimle paylaşın lütfen.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Görüşmek üzere. ❤

4 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. hsynaygn5 dedi ki:

  Zevkle Okudum Ve Bu kitabı hemen alıp okumak için sabırsızlanıyorum !!!! 🙂

  Liked by 1 kişi

  1. Zerrin Ünalan dedi ki:

   Beğendiğinize sevindim! 😀

   Liked by 1 kişi

   1. hsynaygn5 dedi ki:

    beğenmekle kalmadım hemen takip ettim ,yeni şeyler öğrenmek heyecan verici 😀

    Liked by 1 kişi

 2. İbrahim Serhat dedi ki:

  en kısa zamanda okuycağım..yazarım

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s