Silent Hill’e Hoş Geldiniz! Seriye Genel Bakış (1)

0a6a22b9-65a1-42ec-b130-013097e14187
Silent Hill’de Bir Gün

Lanetli Kasaba

shz1.jpg
Welcome to Silent Hill

Korku tarzı oyunları sevenler, Silent Hill’in kül ve pas kokulu evrenini yakından tanırlar. Oldukça uzun bir geçmişe sahip olan Silent Hill, ilk çıktığında inanılmaz büyük bir ses getirmişti. O dönemleri hatırlıyorum da, oyunda bulunan bulmacaları çözmek için saatlerce kasabayı dolaşırdım. Çocuk aklımla oralara buralara aldığım notlarla oyunu bitirmeye çalışırdım. Bu arada 2000’li yılların başından bahsediyorum. Şifreleri çözecek herhangi bir kaynağım yoktu, İngilizce’m yeterli değildi. Yine de, geceleri korkudan uyuyamasam da, televizyonun karşısında, o kül kokusunu içime çekmek o kadar iyi gelirdi ki.

Anladığınız üzere, Silent Hill’in benim için yeri bambaşkadır. Bu sebeple oyunla alakalı yazılarımı, filmi baz alarak -ön yargıyla- okumamanızı isterim. Silent Hill oyun serisinin hiçbir hikayesinin, beyaz perde uyarlamasıyla bire bir aynı olmadığını unutmayalım.

Silent Hill Kasabasında Neler Dönüyor Böyle?

shz2
Silent Hill Kasabası

Hikayeye az çok aşinaysanız, kasabanın lanetli olduğunu ve  bir kere girildiğinde ve lanetle burun buruna gelindiğinde kasabadan çıkılamayacağını biliyorsunuzdur. Durum böyle olunca kasabada yaşanan gizemli ve korkunç olaylar bizi ister istemez, Silent Hill’de yaşanan trajik olayın içine itiyor.

UYARI : Yazının devamı seriyi oynayacaklar için çok fazla spoiler içermekte. 

Hikayemiz Dahlia Gillespie’nin biyolojik kızı olan Alessa’nın vahşi bir şekilde katledilme girişimiyle başlıyor. Alessa’nın kendi evinde yakılarak öldürülmeye çalışılması Silent Hill’i kötülüğün merkezi haline getiriyor. Alessa’nın nefreti ve bilinçaltınızın bir köşesinde saklı tuttuğunuz korkularınız bu evrende korkunç suretlerle hayat buluyor.

Kim Bu Alessa?

allessazzz
Alessa Gillespie’nin Oyundaki Fotoğrafı

Alessa özel güçleri olan 7 yaşında küçük bir kız. Bu güçleri sebebiyle rahminde bulunan tanrıyı doğurması için, annesinin de bağlı olduğu The Order tarikatı tarafından kendi evinde gizlice yakılarak öldürülmeye çalışılıyor. Ancak Alessa ciddi derecede yandığı halde ölmüyor ve 7 yıl süren bir komaya giriyor. Alchemilla Hastanesi‘nde ufak bir odada tutulan Alessa’nın, özel güçleri devreye girip, ruhunun saf iyi ve saf kötü tarafını birbirinden ayırıyor. Saf kötü tarafı kendi kötücül gerçekliğini gün yüzüne çıkaran alternatif bir evren yaratıyor. Saf iyi tarafı ise bebek şeklinde yeniden doğuyor. Bebek serinin ilk oyununun baş karakteri Harry Mason tarafından bulunup evlat ediniyor.

Serinin Oyunları

1999 – Cherly Neredesin?!

silent_hill_ps2_cover__by_teepo_st.jpgBüyük yangının üzerinden tam tamına 7 sene geçiyor. Kızı Cherly’la seyahat eden Harry Mason, karşısına bir kız çocuğunun çıkmasıyla kaza yapıyor. Kendine geldiğinde etrafın sisle kaplandığını ve Cherly’ın ortadan kaybolduğunu fark ediyor. Telaş içerisinde kızını aramaya koyulupp, Silent Hill’in korkunç atmosferinin içine çekiliyor. Bu şekilde de ilk oyunumuz başlıyor.

2001 – Özel Mekanımızda…

Silent Hill 2 COVER.jpgNormal bir hayat yaşayan James Sunderland’in eşi Mary garip bir hastalığa yakalanıyor. 2 yıl yatağa bağımlı halde yaşayan Mary hayata gözlerini yumunca James’in hayatı mahvoluyor. James, eşinin anılarıyla dolu bir üç yıl geçirdikten sonra Mary’den mektup alıyor. Mektupta, James’i özel mekanlarında beklediğini söylüyor. Mary’nin bahsettiği yer Silent Hill’de ve tahmin ettiğiniz gibi Silent Hill evreni James’i yaşadıklarının yansımasıyla sınıyor.

Silent Hill 2’nin, serinin en kaliteli oyunu olduğunu söylemeliyim. Karakterlerine, müziklerine, hikayesine, alternatif sonlarına gelecek yazılarımda değineceğim.

2003 – Cherly Oldu Heather!

Silent Hill 3 COVER.jpgİlk oyunla bağlantılı olan Silent Hill 3’te Harry Mason’ın kızı Heather’ı yönlendiriyoruz. Heather, Cherly ve Alessa’nın birleşip tekrardan vücut bulmuş haliydi. İki ruhu da içinde barındırıyordu.

2004 – Silent Hill’e Yeni Bir Bakış Açısı

Silent Hill 4 The Room COVER.jpgBu sefer hikaye bambaşka.

2 sene öncesi… Henry Townshend, Ashfield kasabasının güneyinde, 302 numaralı bir apartman dairesine yerleşiyor. Hayatı gayet sıradan ve normal bir şekilde geçip gidiyor. Fakat beş gün önce oldukça ilginç bir olay gerçekleşiyor. Başta rüya olarak düşündüğü şeyin gerçeğin ta kendisi olduğunu anlamasıyla, durum daha da anormal bir hal almaya başlıyor. Çünkü Henry dairesinden asla çıkamıyor. Camlar kitlenmiş, sokak kapısı ise zincirle çevrelenmiş. Henry ne olduğuna anlam veremese de bir şekilde daireden çıkması gerektiğini düşünüyor. Tüm odaları dolaşıyor, en ufak bir çıkış bulamıyor. En sonunda, banyoya girdiğinde hiç beklemediği bir durum ile karşılaşıyor. Banyonun duvarında nasıl oluştuğu bilinmeyen bir delik açılmış. İçinden çığlıklar ve iniltiler gelen karanlık bir delik. Henry’nin başka çaresi yok, tek kaçış yolu olarak düşündüğü deliğe girip ilerlediğinde 4. oyun da başlıyor.

The Room’u oynamaya başlayanlar ilk aşamada şaşkınlığa uğrayacaklardır, çünkü first person şeklindeki ilk S.H. oyundur. (Bunlara daha sonra ayrıntılı bir şekilde değineceğiz.)

Team Silent‘ın el attığı son proje olduğundan, benim için Silent Hill oyun serisi burada bitiyor. Diğer tüm oyunları da oynadım, ancak ilk 4 oyundan aldığım keyfi son oyunlardan hiçbir şekilde alamadım.

2007

150807-Silent_Hill_Origins_(USA)_(En,Fr,De,Es,It)-1.jpg

2008

21023-silent-hill-homecoming.jpg

2009

6eb8162f1c2fb070e51e762807895ccd-700.jpg

2012

Silent_Hill_Downpour_DVD_Canadian_NTSC_f.jpg

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Siz Silent Hill serisi hakkında neler düşünüyorsunuz? Benimle paylaşın lütfen.

Görüşmek üzere.