Daha Kişisel Bir Okuma Listesi Hazırlamak İçin Öneriler

8a9f3b86-e9da-4f75-90ff-7f938914a025
Mayıs Ayı Kitap Listem

Kitap listesi hazırlamanın oldukça zahmetli bir iş olduğunu hepimiz biliyoruz. Herkesin içinde kaybolduğu cümleler, bir metinden aldığı tat ve yaşanmışlıkları birbirinden farklı.  Dünyada milyarlarca insan bulunduğuna göre milyarlarca farklı zevk ve düşünce mevcut. Haliyle birinin hayatına dokunan diğerinin ilgisini dahi çekmeyebilir.

Daha kişisel bir liste hazırlamak için; internetten, oradan, buradan bulduğunuz, başlarının hazırladığı okuma listelerini unutup aşağıdaki soruları kendinize sorabilirsiniz. Bu şekilde okuma listenizi iyileştirmek için ilk adımı atmış olacaksınız. Kağıdınızı kaleminizi hazırlayın ve aşağıdaki sorulara dürüstçe cevap verin.

1. Kitap okumaya ne kadar süre ayırabilirim?

Artık öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, bir günümüz bize asla yetmiyor. Hep daha fazla zamana ihtiyacımız oluyor. Durum böyle olunca, bazı alışkanlıklarımıza ve hobilerimize vakit ayıramamaya başlıyoruz. Bu listeyi okuduğunuza göre siz, biraz daha şanslı, okumayı seven, okumaya vakit ayırabilen kesimdensiniz. Günde kaç dakika okuma yapabileceğinizi belirledikten sonra, okuma hızınıza göre bir liste yapmanız, gerçeklikten uzak hedeflerin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bu sayede motivasyonunuz asla düşmeyecek.

2. Bir metinden beklentilerim neler?

Daha edebi, betimlemelerle bezeli metinleri okumaktan mı keyif alıyorsunuz? Yoksa dili sade ve akıcı, oldukça fazla diyalogdan oluşan romanları mı? Bazılarına 4 5 sayfalık bilinç akışı içeren eserler inanılmaz sıkıcı gelir, bazıları defalarca okuyup karakterin yerine koyar kendini.

3. Hangi tür kitaplar beni rahatlatır?

Bu soru kafa dağıtmak için neler okumayı seviyorsunuza evrilebilir. Hatta başkalarının duymasını görmesini istemediğiniz tarzda kitaplar da olabilir! Hiç utanmayın dürüstçe yazın, bu sizin listeniz. Bu tarz kitapları kafamız meşgul olduğumuz dönemlere serpiştiriyoruz ki, edebiyat dünyası da bizi yormasın.

4. Düşüncelerine değer verdiğim bir yazar var mı?

Belki bir yazarda kendinizi bulmuşsunuzdur; yazdıkları, düşünce yapısı size tamamen uyuyordur. Yarattığı karakterler sizden izler taşıyordur. Bana kalırsa bundan şanslı bir okuyucu kesinlikle yok. Kendinizi dışarıdan gözlemlemiş oluyorsunuz bir bakıma. Eğer yıllık liste hazırlıyorsanız, bu tarz bir yazarın en az 5 eserini ekleyin derim ben.

5. Yeni kitaplar keşfetmeye hazır mıyım?

Yeni çıkan eserlere burun kıvırmıyorsanız, romanlara ön yargıyla yaklaşmıyorsanız, güncel edebiyat dergilerini takip ediyorsanız, arada sırada yeni çıkan kitapları listenize eklemenizi öneririm.

6. Diğer insanlar neler okuyor?

Hali hazırda Goodreads adından güzel bir platform var. Orada başka insanların okuduğu kitaplara hemencecik erişebiliyorsunuz. Zevklerine güvendiğiniz bir arkadaşınızın okuduklarına bakmak yararınıza olacaktır.

7. Klasiklere ne kadar hakimim?

Okuma listesi hazırladığınıza göre bazı ön yargıları aşmış bir okursunuz. Okuma listenizin %10’luk bir kısmını klasiklere ayırmaya ne dersiniz?

 

Yukarıdaki sorulara cevap verdikten sonra kafanızda bir düzen belirecek. Sorulara verdiğiniz cevaplar doğrultusunda kitap araştırmalarınızı yapıp size daha çok hitap eden harika bir liste hazırlayabileceksiniz.

Siz okuma listelerinizi nasıl hazırlıyorsunuz? Benimle paylaşın lütfen. Yorumlarınıza en kısa zamanda cevap vereceğim, vakit bulamadığım için üzgünüm.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Görüşmek üzere. ❤

4 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Günel Fərhadqızı (Gunel Farkhad Emin) dedi ki:

  Reblogged this on Günel Fərhadqızı Emin (Antimental).

  Liked by 1 kişi

 2. yazinibugunyaz dedi ki:

  Tabi ki olusturulan bir cok liste var ama maalesef bir turlu o liste bitmiyor yada arada bir gelen reading slump donemlerini atana kadar insani sevki kaçıyor ama günde bir sayfada olsa o listeyi tamamlamak uğruna okuyor insan iyi kide okuyor… Ben daha cok listeyi yapip daha sonra kitaplarin icerigini arastiriyorum hangisi beni daha cok cezbederse onu üst siralamaya dahil ediyorum ki o reading slump donemini geciktireyim.

  Liked by 2 people

  1. Zerrin Ünalan dedi ki:

   Reading Slump dönemleri için kendimce bir taktik geliştirdim. O sene 50 kitap okumak istiyorsam 30 kitaplık bir liste hazırlıyorum. Diğer 20 kitabı o anki modumla göre okuyorum, bazen de okumuyorum. Bu sayede bir nebze daha hafif geçiyor o dönemler. 😁

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s