55# Mecburiyet – Stefan Zweig

“Beni benden kurtarabilirdi. Fakat yapmadı, yapmak istemedi.”

Processed with VSCO with a5 preset
Mecburiyet Kitap Yorumu

Mecburiyet
Der Zwang
Stefan Zweig (Çeviri: Gülperi Sert)
İş Bankası Kültür Yayınları

Psikolojik, Alman Edebiyatı
5 (5 üzerinden)

Herkese merhaba. Zweig’ın psikolojik tahlilde ve fikirlerini okurlarıyla paylaşma konusunda oldukça başarılı olduğunu bilmeyen yok. Savaş karşıtı görüşünü 1. Dünya Savaşı döneminde halka yaymayı kendine görev biçen Zweig,  savaş dönemindeki insanların çelişkilerle dolu ruh halini ve düşüncelerini Mecburiyet adlı eserinde 50 sayfaya sığdırmış, hatta büyülü kalemiyle o kadar harika anlatmış ki oturup zihninin içindeki resmi çizmenize imkan vermiş.

Baş karakterlerimiz ressam Ferdinand ve eşi Paula da yazarımız gibi savaş karşıtı insanlar ve ülkelerinden kaçıp tarafsız bölge olan İsviçre’ye yerleşiyorlar. Burada inanılmaz mutlular, ancak konsolosluktan gelen bir mektup tüm hayatlarını değiştiriyor. Fedinand, yaşamı boyunca vermesi gereken en büyük kararla yüzleşiyor birden. Bir yandan vatanına karşı kendisini mecbur hissetmesi, diğer yandan eşi Paula.

“İtiraz etmeyen, karşı koymayan herkes suç ortağıdır.”

Özgürlük adı altında ona bize ait olmayan sorumlulukları neden yükleniyoruz? Savaşı neden bu kadar çekici buluyoruz? Para, ün, şöhret, mevki için neden birbirimizden vazgeçip kalp kırıyoruz? En önemlisi neden bizim yerimize karar veriyorlar? Neden?

“İnsan kendini kaçak hissettikten sonra hiçbir yerde özgür değildir, içeride ya da dışarıda olmuş hiç fark etmez.”

Kitabın kapağı bana oldukça dramatik geldi. Yorgun asker silüetiyle birleşen gün batımının ve çiçeklerin güzelliği. Hüznün ve yoğunluğun sembolü. Kitabın içeriği daha güzel betimlenemezdi.

“İnsanın tek bilmesi gereken, insan olduğu ve öyle kalmak istediğidir.”

Tanıdığı askere gidecek ya da askerde olan herkes okusun bir kitabı. Vatani görevi kendine borç bilenler de okusun. Hatta hızını alamayıp Zweig’ın tüm hikayelerini okusun. Sonuçta Zweig’ın bütün kitapları kendi yaşamının bir yansıması niteliğinde.

Siz Mecburiyet hakkında ne düşünüyorsunuz? Ferdinant ve Paula’nın yerinde olsaydınız neler yapardınız? Yorumlarınızı merakla bekliyorum. Tüm mecburiyetlerinizden kurtulmanız dileğiyle, verimli okumalar.

Görüşmek üzere. :*