53# İkigai: Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı

“İnsanoğlu kısa ömürlü ve bozulabilen bir şeydir.”

ad77d7f0-981d-4258-a538-fa07296375be

İkigai: Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı
Ikigai: Los secretos de Japón para una vida larga y feliz
Hector Garcia Puigcerver &  Francesc Miralles (Çeviri: Meltem Uzun)
İndigo Kitap

Kişisel Gelişim, Japon Kültürü, Psikoloji
3 (5 üzerinden)

İkigai Nedir? Hayatımıza Nasıl Entegre Edebiliriz?

İkigai mart ayında okuduğum ve hayatımı ufak da olsa değiştirmemi sağlayan bir kişisel gelişim kitabı. Kişisel gelişim kitabı dediğime bakmayın. Diğer kişisel gelişim kitaplarından büyük bir kaç farkı var. Yazarın deneyimlerini anlatmıyor, psikanaliz gibi çocukluğa inip sorun çözmek istemiyor. Kısacası geçmişle asla ilgilenmiyor. Gelecek de umurunda değil. Gün boyunca meşgul olacak bir şey bulma, asla boş kalmama, hayattan zevk alma İkigai’nin felsefesi. Bu ne demek? Yaşanılan anın tadını çıkarmak, her zaman tek iş yapıp ondan keyif almak demek. Mesela yemek yerken telefonla ilgilenmemek, televizyon izlememek. Sadece ve sadece yemeğin tadına ve ortama odaklanmak. O basit yemek yeme eylemini bile kişisel hazza dönüştürüp mutlu kalmayı sağlamak.

Kitabın derinlerine inmeden önce İkigai’nin kelime anlamını iyice özümsememiz gerekiyor. En basit tanımla, iki “hayat”, gai “amaç” anlamına gelmekte. İkigai yaşamınızın amacını kendinize sormanızı istiyor. Cevabını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki sorulara yanıt verip, yanıtlarınızın ortak noktasını çıkartmanız lazım. İşte bu ortak nokta sizin İkigai’niz.

  1. Neyi seviyorsunuz?
  2. Hangi işte iyisiniz?
  3. Size ne için para ödeniyor?
  4. Dünyanın neye ihtiyacı var? 

Bu sorulara cevap verip İkigai’nizi bulduğunuzda, daha sonra da hayatınıza yerleştirdiğinizde; yaşam gayenizi keşfetmiş , her sabah yataktan kalkmak için bir sebep bulmuş, ilişkilerinizi canlandırmış ve kendi tutkularınıza adamış olacaksınız. Bu sayede kontrolün sizde olduğunu hissedeceksiniz, zihninin berraklaşacak.

Japonlar Nasıl Bu Kadar Uzun Yaşıyor?

bahçıvan teyze
Okinawa’da Yaşayan 100 Yaşındaki Teyze

Japonların günlerini oldukça hareketli geçirdiğini bilmeyen yok. Onların emeklilik anlayışı bizimkinden inanılmaz farklı. Japonlar emekli olsalar bile ölene kadar çalışıyorlar, asla boş durmuyorlar. Her gün en az 20 dakikalık yürüyüşler yapıyorlar, işlerine yürüyerek gidiyorlar.

Besleme alışkınlıkları da sebze ağırlıklı. Günde en az 15 çeşit antioksidan sebze tüketiyorlar. İki fincan yasemin çayı ve akşam yemeklerinin yanındaki bir kadeh kırmızı şarapları olmazsa olmazları. Abur cubur yerine meyve yiyorlar.

Uzun bir yaşam için uykunun da vazgeçilmez bir unsur olduğunu söylüyorlar. O bilim insanlarının ünlü uyku biçimlerini unutun. Sağlıklı bir vücut için günde 7 – 9 saat uykunun gerekli olduğu görüşündeler. Fazlasının da insanı mayıştıracağını söylüyorlar.

Sosyal aktivite ve serbest zaman etkinliklerine katılmak vazgeçilmez parçaları.

Peki İkigai’nin Benim Hayatıma Etkisi Ne Oldu?

Ne olursa olsun boş durmamaya çalışıyorum. Erkenden uyanıp telefona bakmadan kahvaltımı hazırlıyorum. Telefonu gereğinden fazla kullandığımı hissettiğimde, kendimi durduruyorum. Yemek yerken asla başka bir eylemle meşgul etmiyorum kendimi. Bu durum yaptığım yemeklere de yansıdı. Artık yemek masası için en az 3 çeşit yemek hazırlıyorum.

Eskiden iki işi aynı anda yaptığımda kendimi muhteşem hissederdim. Zaman takıntılı bir insan olduğum için, zamanımı boşa harcamaya tahammülüm yoktu. Ancak şu an fark ediyorum ki, her şeyi tadını ala ala yapmak, gerçekten yaşadığımı hissettiriyor. Günlerimi daha dolu dolu geçirdiğimi fark ediyorum.

Sizin İkigai’niz ne? Paylaşmak ister misiniz?

Kitap hakkındaki düşüncelerimden çok İkigai felsefesini anlattığım yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Görüşmek üzere. ❤