49# Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı: Aforizmalar – Nikola Tesla

“Fikrimi çalmaları mühim değil. Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.”

4dafe43e-4830-44f1-8561-bce782964789
Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı: Aforizmalar
Nikola Tesla (Çeviri: Peren Demirel)

Aylak Adan Kültür Sanat Yayıncılık

Aforizma
5 (5 üzerinden)

Geçen sene bitirme projem -Kablosuz Enerji Aktarımı- sayesinde Tesla’yla oldukça içli dışlı olmak durumunda kalmıştım. Tesla’ya olan hayranlığım o dönemlerde uzaya doğru yol almıştı. Geçenlerde D&R’ı şöyle bir ne var ne yok diye gezerken, özlü sözlerinin toplandığı bir kitaba gözüm takıldı. Eve gelir gelmez, kitabı internetteki alışveriş sepetime ekledim.

Tarihin en değerli bilim insanlarından birini, kendi cümleleriyle, kendi kaleminden öğrenmek; hayatının, zihninin derinliklerine adım atmak o kadar heyecan vericiydi ki, kitabı birkaç saat içinde bitirdim. Ortaya attığı kehanetler sebebiyle, Tesla’nın bir dahi, hatta deli bir dahi olduğunu biliyordum ancak toplumsal düşünceleri beni kendine daha çok hayran bıraktı.

Kitaptaki en sevdiğim sözleri aşağıya ekledim. Yazdıklarım arasında sizi etkileyen veya kitabı okuduysanız kitapta olup aşağıda olmayan en sevdiğiniz sözü yorum olarak belirtirseniz oldukça mutlu olurum. Bir de merak ettiğim şu: Tesla sizin için ne ifade ediyor?

Görüşmek üzere. ❤

“Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatmaya yeterdi.”

“Bir kaç yıla kalmadan milletlerin ordu, gemi tüfek; yıkıcı etkisinin ve menzilinin sınırı olmayan çok daha korkunç silahlara gerek duymadan savaşması mümkün olacaktır. Düşman, kendisinden herhangi bir uzaklıkta şehri yok edebilir ve kimse onu durduramaz. Yaklaşan felaketi ve dünyayı cehenneme çevirecek olayları engellemek istiyorsak uçan makinaların ve kablosuz enerji iletiminin hiç gecikmeden geliştirilmesi ve bütün gücüyle kaynaklarını bu işe vakfetmesi için devleti ikna etmeliyiz.”

“Kadınlar önce eşitliklerini sonra da üstünlüklerini erkekleri fiziksel olarak taklit etme yoluyla değil, kadın zihninin uyanışıyla ortaya koyacaklar.”

“Paris’ten 1884’ün baharında geldim ve hemen onunla (Thomas Edison) tanıştırıldım. Gece gündüz deney yapıyor,tatilleri bile boş geçirmiyorduk. Laboratuvarda farklı aralıklarla kâh çalışarak kâh uyuyarak varlık gösteriyordu. Hiçbir hobisi yoktu,sporu sevmezdi bir eğlence kaynağı yoktu;üstelik en temel hijyen kurallarını bile hiçe sayarak yaşıyordu. Hiç şüphesiz, sonradan, onu korumayı kendine hayat amacı edinmiş istisnai zekilikte bir kadınla evlenmiş olmasaydı sırf bu ihmarkârlığın sonuçlarıdan ötürü seneler evvel ölürdü. İşine işte böyle büyük ve kontrolsüz bir tutkuyla bağlıydı.”

“Einstein’ın izafiyet teorisi, insanları şaşırtan, büyüleyen ve altında yatan hatalara gözlerini kör eden devasa bir matematik yanlışıdır. Teorinin, morlara büründüğü için cahil kimselerin kral sandığı bir dilenciden farkı yoktur. Yandaşları çok zeki insanlardır ama bilim insanı değil metafizikçilerdir.”

“Enerji elde etmek için yakıt kullanırsak sermayemizden yer ve onu hızla tüketiriz. Barbarlıktan farkı olmayan bu yöntem gereksiz israfa yol açar ve gelecek nesillerin hayrına bir an önce durdurulmalıdır.”

“3, 6 ve 9 sayılarının azametini bilseydiniz evrenin anahtarını elde edebilirdiniz.”

“Her şeyden çok kitapları sevdim.”