49# Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı: Aforizmalar – Nikola Tesla

“Fikrimi çalmaları mühim değil. Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.”

4dafe43e-4830-44f1-8561-bce782964789
Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı: Aforizmalar
Nikola Tesla (Çeviri: Peren Demirel)

Aylak Adan Kültür Sanat Yayıncılık

Aforizma
5 (5 üzerinden)

Geçen sene bitirme projem -Kablosuz Enerji Aktarımı- sayesinde Tesla’yla oldukça içli dışlı olmak durumunda kalmıştım. Tesla’ya olan hayranlığım o dönemlerde uzaya doğru yol almıştı. Geçenlerde D&R’ı şöyle bir ne var ne yok diye gezerken, özlü sözlerinin toplandığı bir kitaba gözüm takıldı. Eve gelir gelmez, kitabı internetteki alışveriş sepetime ekledim.

Tarihin en değerli bilim insanlarından birini, kendi cümleleriyle, kendi kaleminden öğrenmek; hayatının, zihninin derinliklerine adım atmak o kadar heyecan vericiydi ki, kitabı birkaç saat içinde bitirdim. Ortaya attığı kehanetler sebebiyle, Tesla’nın bir dahi, hatta deli bir dahi olduğunu biliyordum ancak toplumsal düşünceleri beni kendine daha çok hayran bıraktı.

Kitaptaki en sevdiğim sözleri aşağıya ekledim. Yazdıklarım arasında sizi etkileyen veya kitabı okuduysanız kitapta olup aşağıda olmayan en sevdiğiniz sözü yorum olarak belirtirseniz oldukça mutlu olurum. Bir de merak ettiğim şu: Tesla sizin için ne ifade ediyor?

Görüşmek üzere. ❤

“Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatmaya yeterdi.”

“Bir kaç yıla kalmadan milletlerin ordu, gemi tüfek; yıkıcı etkisinin ve menzilinin sınırı olmayan çok daha korkunç silahlara gerek duymadan savaşması mümkün olacaktır. Düşman, kendisinden herhangi bir uzaklıkta şehri yok edebilir ve kimse onu durduramaz. Yaklaşan felaketi ve dünyayı cehenneme çevirecek olayları engellemek istiyorsak uçan makinaların ve kablosuz enerji iletiminin hiç gecikmeden geliştirilmesi ve bütün gücüyle kaynaklarını bu işe vakfetmesi için devleti ikna etmeliyiz.”

“Kadınlar önce eşitliklerini sonra da üstünlüklerini erkekleri fiziksel olarak taklit etme yoluyla değil, kadın zihninin uyanışıyla ortaya koyacaklar.”

“Paris’ten 1884’ün baharında geldim ve hemen onunla (Thomas Edison) tanıştırıldım. Gece gündüz deney yapıyor,tatilleri bile boş geçirmiyorduk. Laboratuvarda farklı aralıklarla kâh çalışarak kâh uyuyarak varlık gösteriyordu. Hiçbir hobisi yoktu,sporu sevmezdi bir eğlence kaynağı yoktu;üstelik en temel hijyen kurallarını bile hiçe sayarak yaşıyordu. Hiç şüphesiz, sonradan, onu korumayı kendine hayat amacı edinmiş istisnai zekilikte bir kadınla evlenmiş olmasaydı sırf bu ihmarkârlığın sonuçlarıdan ötürü seneler evvel ölürdü. İşine işte böyle büyük ve kontrolsüz bir tutkuyla bağlıydı.”

“Einstein’ın izafiyet teorisi, insanları şaşırtan, büyüleyen ve altında yatan hatalara gözlerini kör eden devasa bir matematik yanlışıdır. Teorinin, morlara büründüğü için cahil kimselerin kral sandığı bir dilenciden farkı yoktur. Yandaşları çok zeki insanlardır ama bilim insanı değil metafizikçilerdir.”

“Enerji elde etmek için yakıt kullanırsak sermayemizden yer ve onu hızla tüketiriz. Barbarlıktan farkı olmayan bu yöntem gereksiz israfa yol açar ve gelecek nesillerin hayrına bir an önce durdurulmalıdır.”

“3, 6 ve 9 sayılarının azametini bilseydiniz evrenin anahtarını elde edebilirdiniz.”

“Her şeyden çok kitapları sevdim.”

15 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Mert Heder dedi ki:

  “Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatmaya yeterdi.”

  Liked by 1 kişi

 2. ferhatindefteri dedi ki:

  Tesla ile ilgili yüzeysel birkaç kitap kırıntısı haricinde pek bir bilgim yok açıkçası ama özdeyişlerinden bir çıkarım yapsam ve sorsam acaba bilim felsefesi alanında bir şeyler üretmiş mi? Veya felsefeyle ilgilenmiş mi acep? Paylaştıkların içinde en çok kitapla ilgili sözünü beğendim👌🏻.

  Liked by 1 kişi

  1. Zerrin Ünalan dedi ki:

   Felsefeyle ilgilendiğine dair herhangi bir yazı okumadım. Tesla’nın en önemli özelliği çağının oldukça ilerisinde bir bilim insanı oluşu. Adam resmen bir kahin. Öngördüğü her şey bir bir gerçekleşiyor. 🌸

   Beğen

 3. yirmialtihaziran dedi ki:

  Zerrin merhaba, YouTube’da bir şeyler yaratmayı düşünür müydün?

  Liked by 1 kişi

  1. Zerrin Ünalan dedi ki:

   Öyle bir düşünce aklımda var.

   Beğen

 4. Kitap Ayracı dedi ki:

  Teslanın obsesif olduğunu ve 86 saat aralıksız çalıştığını duymuştum. Nobel fizik ödülünü reddetmesi de ayrı bir garip 😀

  Liked by 1 kişi

  1. Zerrin Ünalan dedi ki:

   Aynen öyle bir durum söz konusu. 😀

   Beğen

 5. Ruhsuz Atmaca dedi ki:

  Günümüzün değerlerine karşı geçmişte bilim insanı olmak zor ve önemli bir değermiş.

  Beğen

 6. Şeker dedi ki:

  Tesla popüler bir mit haline gelmiş olup bahsi geçen bir çok iddianın sahibi olmayan veya destekçisi olan bir bilim adamıdır. Biraz çılgındır ve muhtemelen şizofrendir. Çok çalışan ama kötü bir iş adamı olan Tesla bir çok sıkıntı çekmekte ve haksızlıklara uğramaktadır lakin bu denli de büyük bir mucit düzeyinde de değildir.

  Bilimi ve insanlarını popüler kitaplardan değil merak ediyorsanız biyografilerden okumnızı tavsiye ediyorum.

  Ha onunla uğraşamam diyorsanız atfedilen icatları tek tek düzgün kaynaklardan araştırıp kimlerin ondan önce bulduğunu görebilirsiniz. Bir iki örnek verebilirim;

  Radyo dalgaları, Alternatif Akım (evet ondan çok önce bulunmuş ve motoru yapılmıştı zaten), radar, hoparlör, florasan lamba, trsnformatör vs. mucitleri başkalarıdır.

  Hiç bir zaman nobel almadı çünkü nobellik bir şey yapmadı. Elektriği kablosuz bir yere gönderme girişimi medyayı çağırdığı ve gösteri yaptığı bir şovdu. Yaptığı kuleye bütün parayı döktü ve kulesi de çalışmadı vs vs .

  Liked by 1 kişi

  1. Zerrin Ünalan dedi ki:

   Tesla’nın hayali düşünsel bir mirastı. Onun hayalini gerçekleştirmek biz elektrik mühendislerine düşüyor.

   Tesla’nın enerjiyi kablosuz iletebilmesi asla gösteri değildi. Kocaman bir yılımı buna ayırdığım ve tez hazırladığım için gerekli bilgiye sahibim. Şu anın teknoljisiyle elektriği 2 metre uzağa aktarabiliyoruz. Hibrit araçlar yeraltı şarj noktalarından hiçbir bağlantıya gerek olmadan şarj olabiliyor. Tesla’nın hayalini gerçekleştiremememizin en büyük iki nedeni var: birincisi canlılara vereceği zararı yeterince azaltamamış olmak, ikincisi verimin oldukça düşük olması (kat ettiği mesafenin karesiyle doğru orantılı olarak verim azalıyor).

   Biyografilerini değil de hakkında yazılan argümanları ve makaleleri okudum. Emin olabilirsin muhteşem bir beyin. Kendi kendini harcandı sadece.

   Tesla hakkındaki gerçek bilgilere sahip olunabilecek yer (lütfen bunu oku, azıcık sempati duyarsın belki Tesla Bey’e 😀 ): http://www.emo.org.tr/etkinlikler/tesla/

   Güzel bir sunum örneği: http://www.emo.org.tr/ekler/eab48d49bcb0325_ek.pdf

   Liked by 1 kişi

   1. Şeker dedi ki:

    Şöyle cevap vereyim Zerrin hanım,

    Tesla kötü bir bilim adamı demiyorum. Üretime ve bilime katkısını da kabul ediyorum. Lakin bahsedildiği gibi bilimsel buluşlara sahip değil bunları kısmen geliştiriyor. Bu inanılmaz bir hızla abartılarak anlatılıyor ve artık ipin ucunu kaçırdılar. Bu sevgi neyden kaynaklanıyor pek anlam veremedim.

    Elbette bilime hiç katkı yapamadığı anlamına gelmez. Lakin bir Newton değildir. Aldığı patentler ve ürettiği bir çok şeyde ortaya tam somut bir veride çıkartmaz. Çünkü akıl sağlığı bozuktur ve olayları analiz etme yetisinden de ne yazık ki uzaktır.

    Yaptıklarından ziyade biyografisine bakmanızı bu sebeple istedim. Başka bir mesajımda yazarlarında biyografilerine bakmanızı size tavsiye etmiştim hatırlarsanız. Burada Tesla’nın özel hayatında yapılan haksızlıklar yanında kendisi garip bir ego içerisinde yaşıyor. Her neyle uğraşıyor ise o konu hakkında her şeyi bildiğini ve en iyisi olduğunu düşündüğü için sürekli garip dengesizlikler gösteriyor (Mesela ortada daha radyo yokken Mars’lılar ile sinyalleştiğini ve konuştuğunu iddia ediyor!).

    Bu dengesizliği sebebiyle de korkulan ve uzak durulan bir adam haline geliyor. Yani toparlarsak yapılan haksızlıklar ve başarısızlıklarının sebebi büyük oranda yine kendisi artık egosu kısmi deliliği ve bilimsel bakıştan uzak yaşamı diyelim.

    Deha mı deha da tarihe damga vuran 10 bilim adamı arasında görülmesi biraz abes.

    Ha havadan bir aracı olmadan elektrik aktarımı mümkün değildir ve muhtemelen gelecekte de pek mümkün gözükmüyor. Belki hava içerisinde bir koridor açmak mümkün olur ise ileride (elektriği yalıtmayacak) eh diyelim. De bunun gibi bir çok teori vardır ve genelde de masada kalır.

    Yani çok konuşacak şey var. AC’ı Tesla bulamıştır ki bir AC akımdır gidiyor. Daha ABD’ye gitmeden motoru Avrupa’da yapıldı çalıştırıldı test edildi. ABD açılışı yapılan santrallerde çalıştı da tek başına çalışmadı ki zaten yapımına karar verilen bir baraj sisteminde bir çok uzman ile beraber orada çalıştı. Dönemi içinde çalıştığı bir çok bilim adamından kendisi de yararlandı vs vs.

    Sanırım popüler kültürün çılgın bilim adamı ihtiyacını karşılıyor diye düşünüyorum. Bizim kültürümüzde birisi ya çok abartılıyor ya da yerin dibine sokuluyor haliyle kısmet diyelim 🙂

    Liked by 1 kişi

    1. Zerrin Ünalan dedi ki:

     Söylediğin çoğu bilgi eksik, bir kısmı kulaktan dolma bilgiler. Tesla AC akıma fısıldayan adamdır. Bulmasa bile bilime öyle bir katkı sağlamıştır ki, üç fazlı indüksiyon akım sistemini geliştirmiştir.

     Daha fazla yorum yapmak istemiyorum zira bilimsel konulara gireceğim.

     İşin içinde olunca fark ettim ki bu ego tüm elektrikle uğraşan insanlarda var, en iyi olanlarının da geneli deli.

     Edison hakkında neler düşünüyorsun bu arada?

     Teşekkür ederim yorumun için. 🌸🌸

     Liked by 1 kişi

   2. Şeker dedi ki:

    Kulaktan dolma derken söylediklerim mi yanlış? Yani atfedilen buluşları Tesla mı yapmıştır? Marslılar ile iletişime geçtiğini söylememiş midir?
    Veya şizofren değil midir? Başarısız bir yatırımcı değil midir?

    Diğer bilimsel desteklerini ise belirttiğim gibi önemsiyorum lakin abartılmasını da tam anlayamıyorum.

    Edison’u Tesla ile mücadelesinde daha yakından tanıma fırsatı buldum. Açıkçası karakter olarak çok farklı kişilikler. Edison tam anlamıyla kapitalist bir tüccar. Bilime bakışı daha çok kar ve para kazanmak/kazandırmak üzerine kurulu. Bu uğurda da rakiplerinin gözünün yaşına bakmayacak, iftira atacak kadar da ileri gidebilecek bir insan. Benim bunlarla ilgili bir iki kitabım olacaktı dur bakayım da sana fotolarını göndereyim bulursam. Bu kitaplar kalmadı gerçi de yine de belki ilgini çeker.

    Ne yazık ki bulamadım sanırım Amasyada’ki kütüphanemde duruyorlar. Linkini buldum bir tanesinin;

    http://www.kitapyurdu.com/kitap/thomas-alva-edison/102562.html&filter_name=edison

    Benim fikrimi soracak olursan yani kıyasla dersen Tesla çok daha büyük bir bilim adamıdır. Hem insani hemde verdiği ürünler bakımından. Bir kere bilim adamı elbette para kazanacak ama Edison gibi kapitalist Graham Bell gibi hırsız olmamalı.

    Liked by 2 people

 7. Begüm dedi ki:

  “3, 6 ve 9 sayılarının azametini bilseydiniz evrenin anahtarını elde edebilirdiniz.”

  Anlamasam da bu sözünü çok seviyorum Tesla’nın, bir gün anlarım umarım ki 🙂

  Nikola Tesla’nın analitik zeka ile sezgisel zekayı ayırmayışını, tüm evrene ve insanlığa karşı dürüstlüğünü ve sevgisini seviyorum en çok. Ona en yakın kavramlar evrensel sevgi ve şefkat.

  Liked by 1 kişi

  1. Zerrin Ünalan dedi ki:

   Tesla deli bir adam olduğu için böyle tuhaf öngörüleri bulunmakta. Bu konuyla alakalı doyurucu bir yazı buldum.

   https://korkubilimi.com/bilim/nikola-tesla-ve-3-6-9-sirri.html

   Çoğu bilimsellikten uzak ancak merakınızı biraz olsun hafifletecektir. 🌸🌸

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s