Nedir Bu Goodreads?

goodreadszerrinunalan1

Goodreads, kitaplar hakkındaki bilgi birikiminizi paylaşabileceğiniz, sanal kitaplık oluşturabileceğiniz, çocukların eline düşmemiş bir sosyal ağ. Gördüm ki, Goodreads’i bilen çok az insan var. Bugün size Goodreads’ın bildiğim tüm özelliklerinden ve nasıl kullanıldığından bahsedeceğim.

Goodreads’te neler yapabilirim?

Üyelerle arkadaş olup onlarla iletişime geçebilirsiniz. Okuduğunuz kitapları kitaplığınıza ekleyebilir, kitaplara puan verebilir, kitaplar hakkında yorum yapabilir, başkalarının yorumlarına cevap verebilirsiniz. Yazar ve kitap hakkındaki bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kindle’ınızla hesabınızı eşleyebilirsiniz. Bu daha rahat bir kullanım imkanı sağlıyor.

goodreadszerrinunalan2

Ne yazık ki, sitenin dili İngilizce. Türkçe dil desteği mevcut değil.

Siteye üye olduğunuzda önünüze üç tane raf sunuluyor: Read (Okunanlar) Currently Reading (Şu anda okunuyor) ve I want to read (Okumak istiyorum). Bu rafları dilediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz.

Reading Challenge tam olarak ne?

goodreadszerrinunalan3

Her yılın başında “Reading Challenge” adı altında yıllık okuma hedefinizin sayıyla girilmesi isteniyor. Bunun oldukça güzel bir teşvik olduğunu düşünüyorum. Geçen senenin başında okuma hedefim her hafta bir kitap olacak şekilde 52 taneydi.Siteye üye olduktan sonra bu 75’e yükseldi ve 80 kitapla Challenge’ımı tamamladım.

Goodreads’te kitap okuyabilir miyim?

Hayır. Goodreads daha çok sanal bir kitaplık. Kitabın içeriğinin tamamına erişemezsiniz.

Goodreads’ten kitap indirilebilir miyim?

Yine hayır.

Uygulaması var mı?

Evet var. Bu özelliğiyle aklınıza gelen, bir yerlerden duyduğunuz, öğrendiğiniz kitapları hemen kitaplığınıza ekleyebiliyorsunuz.


Kitap hakkında notlar alabilir miyim? 

Alabilirsiniz. Diyelim ki, okuduğunuz kitabın herhangi bir özelliğini beğenmediniz ve bunu not almak istiyorsunuz. Ya da tam tersi beğendiğiniz bir alıntıyı kaydetmek istiyorsunuz. Edit review’den, More options‘a tıklayın, orada Private notes‘a gidip keyfinize bakın.

Şundan bahsetmesem de olmaz. Bir kere üye olduğunuzda, okumaya da aşıksanız asla girmeden duramıyorsunuz. Hemen hemen her yerde eliniz uygulamaya gidiyor, millet neler okumuş öğrenmek istiyorsunuz. Arkadaşlarınızın okuduğu kaliteli kitapları okunacaklar listenize ekliyorsunuz. Oradan kitap arkadaşı edinmişseniz, onların kitaplarına yorum yazmak için can atıyorsunuz benden söylemesi. Bir de şunu fark ettim. Çevremdeki herkesi Goodreads’e üye olmaya zorluyorum. Bunu görev edindim resmen. 😀 Hadi siz de ne duruyorsunuz?

Kitaplar hakkında benimle sohbet etmek veya kitaplığımı takip etmek istiyorsanız arkadaş olabiliriz. 🙂

Goodreads Profilim

Aklınıza takılan bir şey varsa aşağıya bırakabilirsiniz, tüm sorularınızı elimden geldiğince cevaplayacağım.

Görüşmek üzere. 🙂