48# Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

“Eğer insanoğlu dudaklarını çalıştırmaya devam etmezse, beyni çalışmaya başlar.”

bb7b1945-c701-4023-9330-07509a99f52b
Otostopçunun Galaksi Rehberi
The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy #1
Douglas Adams (Çeviri: Nil Alt)

Alfa Yayıncılık

Bilimkurgu, Fantastik, Absürt Komedi
5 (5 üzerinden)

Tek düzelikten ve ciddiyetten sıkıldınız mı? Farklı ama tadı damağınızda kalacak saçma sapan ve gerçeklikten uzak bir roman mı okumak istiyorsunuz? O halde Otostopçunun Galaksi Defteri tam aradığınız kitap. Gerçek dünyadan kopup esrarengiz absürt bir komedinin ortasına düşmek istiyorsanız yazımın devamına dalış yapın!

“Galaksinin Batı Sarmal Kolu’nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşede, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. Bu güneşin yörüngesinde, kabaca yüz kırk sekiz milyon kilometre uzağında, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler.”

Otostopçu’nun Galaksi Rehberi 5 kitaplık bir seri. Beşinin bir kitapta toplandığı, ansiklopedi tarzında, oldukça çekici görünen versiyonu da mevcut. Onu taşımakta zorlanacağımı düşündüğüm için her bir kitabı ayrı ayrı edindim.

Serinin kitap listesi:
1. Otostopçunun Galaksi Rehberi
2. Evrenin Sonundaki Restoran
3. Hayat, Evren ve Her Şey
4. Elveda Ve Tüm Balıklar İçin Teşekkürler
5. Çoğunlukla Zararsız

“Ben var olduğumu kanıtlamayı reddediyorum,” der Tanrı, “çünkü kanıt inancı yadsır ve inanç olmadan ben bir hiçim.”

Hikaye Arthur Dent’in sabah uyandığında evinin önünde bir buldozer görmesiyle başlıyor. Kestirme bir yol yapılması için evinin yıkılması gerekiyor, ancak Arthur buna izin vermeme konusunda kararlı. İşin içinden çıkmak için uğraşırken, yakın arkadaşı Ford Prefect, telaşlı bir şekilde yanına doğru geliyor. Evin yıkılacak olması Ford’un umurunda bile değil. Ona göre dünya 10 dakika sonra yok edilecek. Dünyanın yok edilecek olmasının sebebini söylüyorum, sıkı durun! Uzaya yapılacak olan bir hiper uzay otobanını!

“- Basit. Sıkıldım ve bunaldım. Gidip kendimi onun dışındaki bilgisayar girişine bağladım. Sonra bilgisayarla uzun uzun konuştum, ona kendi evren görüşümü anlattım.
– Sonra ne oldu?
– İntihar etti.”

Yazarımızın tam adı Douglas Noel Adams. Okurları arasında DNA olarak anılan Douglas Adams’ın bu kült eseri, ilk olarak BBC’de radyo oyunu olarak hazırlanmış. Daha sonraları 1979’da kitap olarak basılıp halka sunulmuş. Basıldığı yılı da düşünürsek, Kindle’ın, Wikipedia’nın ve internetteki sözlüklerle forumların bu kitaptan esinlenildiğini söyleyebiliriz. Douglas Adams internet herkesin ulaşabildiği bir konumda değilken, hatta insanlar, internetin kendisini bile kavramakta zorlanırken, internetteki sözlük modelini kafasında kurgulayıp yaratması ne kadar zeki, ileri görüşlü olduğunu gözlerimizin önüne seriyor. Dediğim gibi ufku gerçekten de iki değil, on katına bir kitap. Özellikle bilim-kurgu seven okurların ve yeni bir şeyler denemek isteyen okurların inanılmaz seveceğini düşünüyorum.

“Dikkatsizce söylenen sözlerin hayatlara mal olduğu hiç şüphesiz iyi bilinir, ama sorunun gerçek boyutu her zaman tam olarak anlaşılamaz.”

Hiçbir durum karşısında panik yapmamak için, havlunun önemini algılamak için, çok düşünmenin zararlı olabileceğini fark etmek için, hayata absürt bakabilmek için, keşfetmek için, insan doğasını kabullenip bu şekilde mutlu olunabilineceğini fark etmek için, asla pes etmemek için, evrenin, 42’nin anlamını bilen elit insanlardan biri olmak için bu kitaba sarılın.

Unutmadan, Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin pek de başarılı olmayan 2005 yapımı bir filmi de bulunmakta. Kitaptaki çoğu sahne filme dahil değil. Yine de kitabını okumayacaksanız bir göz atabilirsiniz.

giphy (16)
Arthur Dent
giphy (18)
Sürekli boş işlerle görevlendirilen depresif robot Marvin
giphy (15)
Otostopçu’nun Galaksi Rehberi filminden bir kare

giphy (21)

1. Asla bir Vogon’un size şiir okumasına izin vermeyin.

2. Havlunuzu yanınızdan hiç ayırmayın.

3. En önemlisi: Panik Yapmayın!