Dövme Yaptırdım!

9ff3260c-00f8-416b-b563-9efddeeab99a
Dövmenin ikinci günü

Herkese merhaba, uzun zamandır istediğim ve ertelediğim dövmeyi iki gün önce radikal bir kararla yaptırdım! Zihnimde olay tazeyken, ilk dövme deneyimimi sizinle bir an önce paylaşmak istiyorum! Bakalım başımdan neler geçmiş?

Dövmeyi kesin yaptırmaya karar vermem üç hafta öncesine dayanıyor. O malum akşam eve geldiğimde, eşofmanlarımdan birini giyer giymez, alt bacağımda ufak bir sızı hissettim. Tabii ben o sızıyı kaşıdım, biraz rahatlasın diye, bana mısın demedi. Acı artarak devam etti, üstelik kızardı. Eşofmanımın paçasını yukarı kaldırıp hunharca kaşımaya devam ettiğimde, diz kapağımın yanında da bir yanma hissettim, aynı anda keskin bir acı elimin üzerini kapladı. O an beynimden vurulmuşa döndüm. Kocaman bir arı eşofmanımın içinde beni sürekli sokuyordu ve çıkarabileceğim pozisyonda değildi. Arıyla göz göze gelir gelmez haykırdırdığımı hatırlıyorum. Annem süper kahraman gibi odaya girip beni hemencecik arıdan kurtardı. Ama nasıl ağlıyorum. Görmeniz lazım. Konu iğne olunca benden ağlağını bulmazsınız. Bu dünyada en çok korktuğum şey arı olabilir(di). Öyle böyle değil arı fobim var(). Elim ve sağ bacağım o kadar sızlıyordu ki! Sokulan yerlerim kıpkırmızı kestiğinden alerjim olduğunu düşünüp hastaneye gittik. Sonuç olarak alerjimin olmadığını öğrendim, arı fobim de yok oldu gitti.

Evet biliyorum, konumuz bu değil. 😁

Dövme yaptırmaya karar verdikten sonra, dövmemin önemli bir anlamı olsun istedim. -Vücuda sadece estetik açıdan yakışan, bir anlamı olmayan dövmelere karşı olduğum düşünülmesin bu cümleden- O sebeple benim için en değerli insan olan kardeşimle beraber aynı dövmeyi yaptırmaya karar verdim. Evet tek başıma ahaha. 😀 Kardeşim dövme fikrini kabul edince yaptıracağımız dövmeyi seçtik. Zevklerimiz uyumlu olduğundan bu konu hakkında neredeyse hiç zorlanmadık. Aslında o seçtiğimiz dövmenin daha minimal tarzda olmasını istiyordu, bense tüm kolu kaplayan dövmelere hastaydım. Neyse, boyut konusunda bir şekilde uzlaştık. Ardından uzay (takıntım) ve geometrik alanda iyi bir ressam dövmeci bulmak için Instagram’daki çalışmalara baktık ve arkadaşlarımızın dövmeci arkadaşlarına haber uçurduk.

Her şey 2 gün gibi kısa bir sürede gerçekleşti.

Arka kola yapılan dövme hiç acımıyor arkadaşlar, inanın bana. İğne fobisi olan ve acı eşiği düşük biri olarak bunu söylüyorsam sizinki hiçbir şekilde acımaz. Hissettiğim şeyi kısaca tarif edeyim: Uçlu kalemin ucunu kola batırırsınız, yavaşça hareket ettirirsiniz ya. İşte tam o kadarcık garip bir his. Hatta bir süre sonra gözünüzü kapattığınızda hissettiğiniz o garip dokunuşlar hoşunuza bile gidiyor. Ağda, epilasyon ve lazer çok daha fazla can yakıyor emin olun.

İşlem bittikten sonra koluma vazelin sürüldü ve kolum streç filmle sarıldı. Her şey o kadar güzeldi ki, hiçbir şey hissetmeden hayatıma devam ettim. 2 saat sonra filmi çıkarıp dövmenin üzerine içme suyu döktüm -ne olur ne olmaz, mikrop kapar falan- ve ponpon hareketlerle kuruladım. Ardından dövmecinin verdiği özel kremi çok az sürdüm. Bu kremi her gün 6 defa aksatmadan sürüyorum. Buradaki püf nokta dövmenin asla kuru kalmaması. Açık yara olduğundan kabuk bağlayıp mürekkebin dökülme ihtimali var.

Gece koluma baskı uygulanmasın diye pamuklu ince pijama giyiyorum. Kardeşimin bünyesi boyayı biraz akıttı, ancak dövme üzerinde gözle görülür bir bozulma olmadı.

Bir de önemli bir tavsiye, dövme yaptıracağınız gün kanı sulandıracak herhangi bir ilaç içmeyin ve fazla kafein tüketmeyin. Lokal anestezik krem sürmeyin.

Unutmadan söyleyeyim. Bir dövmeyi değerli kılan baktığınızda hissettiklerinizdir, biri size “anlamı ne?” diye sorduğunda uzun uzadıya açıklama yapabilmenizdir. Yukarıda da belirttiğim gibi, gözünüze güzel görünen motifleri de yaptırmanızda bir sakınca yok, ancak benim için dövme ruhun hissettiği, gördüğü ve dinlediği her şeyin resme dönüştürüldüğü bir sanattır.

(17 Ağustos 2018 güncellemesi)

8 ay boyunca sürekli güneş kremi sürdüğüm için, dövmemde herhangi bi solma durumu yaşamadım ancak yaptırdıktan 1 ay sonra fark ettim ki, bazı yerlerdeki minik çizgiler yok olmuş. Üzerinden geçildiği halde sürekli aynı yerden siliniyor nedense.

Bir kaç yıl sonra sulu boya tekniğiyle dövmemi renklendirmek istiyorum.

e4324ce4-570f-4b96-81c8-23b99de6638e
8 ay sonraki hali

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Hoşça kalın. 🌸