47# Dinle Küçük Adam – Wilhelm Reich

“Kimse sana neye benzediğini söylemeye cesaret edemiyor. Çünkü senden korkuyorlar Küçük Adam ve senin küçük olmanı istiyorlar.”


Processed with VSCO with a5 preset

Dinle Küçük Adam
Rede An Den Kleinen Mann
Wilhelm Reich (Çeviri: Hüsen Portakal)

Star Yaprak Yayınları

Felsefik, Psikolojik, Politik, Düşünce, Deneme
4 (5 üzerinden)

Hiç kitap okurken gerçeklerin acı verici bir şekilde yüzünüze çarptığını hissettiniz mi? Yazarın size tokat attığını? Ya da cümlelerin altında ezildiğinizi? Tüm kitabın her tarafını çizdiğinizi veya kitabın kenarlarının aldığınız notlardan görünmediğini fark ettiniz mi? Peki ya mazoşist bir tavırla okumayı durduramadığınızı gördünüz mü?

Processed with VSCO with a5 preset

“Korktuğun için bağırıyorsun.”

Sigmund Freud’un yardımcısı olan Wilhelm Reich tam da böyle bir kitap yazmış işte. Reich psikanalist, psikiyatrist, doğa bilimci ve mühendis. Meşhur denemesi Dinle Küçük Adam bir çok eleştiriye hedef olmuş. Yazarın cinselliğe takıntısı (toplumların seksle rahatlayacağını savunuyormuş, hatta cinsel enerjinin toplanabileceği bir cihaz icat etmiş) ve yaşamının sonuna doğru ortaya çıkan şizofrenik belirtiler etkisiyle yazılarını, sayıklama olarak değerlendirenler de olmuş. Yine de mutlaka okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Processed with VSCO with a5 preset

“Birinci Dünya Savaşı’ndan önce, uluslararası gezmelerde pasaport aranmıyordu; dilediğin yere gidebilirdin. Özgürlük ve barış sağlamak için yapılan savaş, pasaport denen şeyi çıkardı.”

Dinle Küçük Adam gayet akıcı bir dille, bizzat küçük adama hitap ederek yazılmış. Kitapta yer yer Wilhelm Reich’in kişisel serzenişlerine, kendisine yapılan haksızlıklara ve suçlamalara karşı cevaplarına, özellikle de Nazi ve Faşist Mussolini İtalya’sına göndermelerine tanık oluyorsunuz. Ayrıca kitapta anlatılan konuyu özetleyen ufak resimler oldukça ilgi çekici.

Processed with VSCO with a5 preset

“Sevginin, iş ve bilginin vatanları, gümrük sınırları, üniformaları yoktur. Onlar uluslararasıdır, bütün insanları, her şeyi sarmalarlar.”

Ne pahasına olursa olsun sevmemiz gerektiğini, hayatı sevginin yönetmesi gerektiğini söylüyor Reich. Genel olarak, gittikçe dejenere olan günümüz toplumu insanının ilişkileri algılayışını; erkeklerin ve kadınların aşkı, sevgiyi algılayışını çok çarpıcı bir dille eleştiriyor.

Processed with VSCO with a5 preset

“Gerçeği düşünebilseydin eğer, kendi varlığının şimdiye dek çoktan efendisi olurdun.”

Yazar inatla, kendimiz olmamız gerektiğini bastıra bastıra anlatıyor. Küçük adam olmaktan kurtulmak istiyorsan, kendi fikirlerin olsun, oradan buradan topladığın düşünceleri kendi düşüncelerinmiş gibi millete satma, herkes gibi olmaktan sıyrıl diyor.

Processed with VSCO with a5 preset

“Bir koca ya da karısı birbiriyle daha fazla yaşamak istemiyorlarsa, birinin diğerine dava açmasını, onu ahlaksızlıkla ve acımasızlıkla suçlamasını istiyorsun. Ama karşılıklı, anlaşmaya dayalı boşanmaları onaylamıyorsun, büyük isyanların küçük çocuğu!”

Dinle Küçük Adam’ın tiyatro oyununu buldum gezinirken. Kitabı okumaya zamanınız yoksa,  aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz. Oldukça beğendim ben.

 

“…aşkı hırsız gibi çalıyorsun, güce karşı çılgınca aç gözlüsün. Sen de bir efendi olasın diye köpek besliyorsun.”

Son olarak, bu kitabı okurken yaşamanızı tavsiye ediyorum. Eminim ki sizin de içinizde Küçük Adam’larınız var. Hepimizin var.

“DİNLE KÜÇÜK ADAM!”

Siz Dinle Küçük Adam’ı okudunuz mu? Hakkında neler düşünüyorsunuz? Benimle paylaşın lütfen.

Huzurlu bir yıl geçirmeniz dileğiyle,

Hoşça kalın. ❤

12 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. ugurcanh dedi ki:

  güzel kitaplar ve çok güzel özetler..teşekkür ederim…kendimiz olmamız ve kendimizi bilmek o kadar önemli ki….birçokları bunun için uğraşmıyor, okumuyor, aydınlanmıyor…ikinci bir hayatı olmadığını anlamaya başladığında gerçek hayatını yani kendisini yaşamak istiyor, hatta bunu anlayamadan da giden çok, bu durum da çok geç oluyor…size tekrar teşekkür ederim kitap seçimleri ve özetleri nedeniyle…Bloğumda benim ders kitabım olanları tekrar sizin için hepsini bir arada bu akşam tekrar bilginiz için, kitap önerim için tekrarlıcam..sağolun..

  Liked by 1 kişi

 2. Z dedi ki:

  Ben teşekkür ederin yazımı okuyup yorumladığınız için. 🌸 Kitap önerilerinizi zevkle okuyacağıma eminim.

  Beğen

 3. Benrobot dedi ki:

  Yazınıza bayıldım. Hatta o kadar hoşuma gitti ki kitabı sipariş ettim bile. Teşekkür ederim. 🙂

  Liked by 1 kişi

  1. Zerrin Ünalan dedi ki:

   Çok mutlu oldum. 🙂

   Beğen

 4. Neden bu kadar güzel kitaplar okuman gerekiyor ✨ Yine harika bir kitap seçimi ✨✨

  Liked by 1 kişi

 5. berraligezgin dedi ki:

  Çok iyi bir rehber, ellerinize sağlık. İlgi alanınıza girer ise “Geçit: Ben kaybolmadan önce” adlı romana da bir göz atar mısınız? Tamam itiraf ediyorum ben yazdım ve fikrinizi çok merak ettim:)

  Liked by 2 people

  1. Zerrin Ünalan dedi ki:

   Teşekkür ederim. Atarım tabii ki. 🙂

   Liked by 1 kişi

 6. ankarakna dedi ki:

  2018’in ilk kitabı olacak 🙂

  Liked by 1 kişi

 7. berkerkoccaz dedi ki:

  Ben de okumuş ve dediğin gibi etkilenip üzerime alınmıştım ve hızlıca okumuştum, tekrar okuyup ben de bloglayacağım sanırım..

  Liked by 1 kişi

  1. Zerrin Ünalan dedi ki:

   Yazınızı merakla bekliyorum.

   Beğen

   1. berkerkoccaz dedi ki:

    Sizinki kadar detaylı olmasa da ben de karaladım bir iki kendimce 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s