47# Dinle Küçük Adam – Wilhelm Reich

“Kimse sana neye benzediğini söylemeye cesaret edemiyor. Çünkü senden korkuyorlar Küçük Adam ve senin küçük olmanı istiyorlar.”


Processed with VSCO with a5 preset

Dinle Küçük Adam
Rede An Den Kleinen Mann
Wilhelm Reich (Çeviri: Hüsen Portakal)

Star Yaprak Yayınları

Felsefik, Psikolojik, Politik, Düşünce, Deneme
4 (5 üzerinden)

Hiç kitap okurken gerçeklerin acı verici bir şekilde yüzünüze çarptığını hissettiniz mi? Yazarın size tokat attığını? Ya da cümlelerin altında ezildiğinizi? Tüm kitabın her tarafını çizdiğinizi veya kitabın kenarlarının aldığınız notlardan görünmediğini fark ettiniz mi? Peki ya mazoşist bir tavırla okumayı durduramadığınızı gördünüz mü?

Processed with VSCO with a5 preset

“Korktuğun için bağırıyorsun.”

Sigmund Freud’un yardımcısı olan Wilhelm Reich tam da böyle bir kitap yazmış işte. Reich psikanalist, psikiyatrist, doğa bilimci ve mühendis. Meşhur denemesi Dinle Küçük Adam bir çok eleştiriye hedef olmuş. Yazarın cinselliğe takıntısı (toplumların seksle rahatlayacağını savunuyormuş, hatta cinsel enerjinin toplanabileceği bir cihaz icat etmiş) ve yaşamının sonuna doğru ortaya çıkan şizofrenik belirtiler etkisiyle yazılarını, sayıklama olarak değerlendirenler de olmuş. Yine de mutlaka okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Processed with VSCO with a5 preset

“Birinci Dünya Savaşı’ndan önce, uluslararası gezmelerde pasaport aranmıyordu; dilediğin yere gidebilirdin. Özgürlük ve barış sağlamak için yapılan savaş, pasaport denen şeyi çıkardı.”

Dinle Küçük Adam gayet akıcı bir dille, bizzat küçük adama hitap ederek yazılmış. Kitapta yer yer Wilhelm Reich’in kişisel serzenişlerine, kendisine yapılan haksızlıklara ve suçlamalara karşı cevaplarına, özellikle de Nazi ve Faşist Mussolini İtalya’sına göndermelerine tanık oluyorsunuz. Ayrıca kitapta anlatılan konuyu özetleyen ufak resimler oldukça ilgi çekici.

Processed with VSCO with a5 preset

“Sevginin, iş ve bilginin vatanları, gümrük sınırları, üniformaları yoktur. Onlar uluslararasıdır, bütün insanları, her şeyi sarmalarlar.”

Ne pahasına olursa olsun sevmemiz gerektiğini, hayatı sevginin yönetmesi gerektiğini söylüyor Reich. Genel olarak, gittikçe dejenere olan günümüz toplumu insanının ilişkileri algılayışını; erkeklerin ve kadınların aşkı, sevgiyi algılayışını çok çarpıcı bir dille eleştiriyor.

Processed with VSCO with a5 preset

“Gerçeği düşünebilseydin eğer, kendi varlığının şimdiye dek çoktan efendisi olurdun.”

Yazar inatla, kendimiz olmamız gerektiğini bastıra bastıra anlatıyor. Küçük adam olmaktan kurtulmak istiyorsan, kendi fikirlerin olsun, oradan buradan topladığın düşünceleri kendi düşüncelerinmiş gibi millete satma, herkes gibi olmaktan sıyrıl diyor.

Processed with VSCO with a5 preset

“Bir koca ya da karısı birbiriyle daha fazla yaşamak istemiyorlarsa, birinin diğerine dava açmasını, onu ahlaksızlıkla ve acımasızlıkla suçlamasını istiyorsun. Ama karşılıklı, anlaşmaya dayalı boşanmaları onaylamıyorsun, büyük isyanların küçük çocuğu!”

Dinle Küçük Adam’ın tiyatro oyununu buldum gezinirken. Kitabı okumaya zamanınız yoksa,  aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz. Oldukça beğendim ben.

 

“…aşkı hırsız gibi çalıyorsun, güce karşı çılgınca aç gözlüsün. Sen de bir efendi olasın diye köpek besliyorsun.”

Son olarak, bu kitabı okurken yaşamanızı tavsiye ediyorum. Eminim ki sizin de içinizde Küçük Adam’larınız var. Hepimizin var.

“DİNLE KÜÇÜK ADAM!”

Siz Dinle Küçük Adam’ı okudunuz mu? Hakkında neler düşünüyorsunuz? Benimle paylaşın lütfen.

Huzurlu bir yıl geçirmeniz dileğiyle,

Hoşça kalın. ❤