46# Einstein Bir Dehanın Yaşamından Notlar – Kolektif

“E=mc²”

Processed with VSCO with f2 preset
Einstein Bir Dehanın Yaşamından Notlar
Kolektif (Çeviri: Gökçe Müderrisoğlu Aktaş)

İndigo Kitap

Biyografi
2 (5 üzerinden)

E=mc². Dünyanın en tanınmış formülü. Bu basit formülü her duyduğumda babam aklıma gelir. Beni fizik çalıştırdığı dönemlerde -ki yaklaşık 7 8 yıl öncesi oluyor- bu formülün ve ışık hızının karesinin önemini vurgulardı. Korkmayın korkmayın.  Bu içerik kesinlikle bilimle ya da fizikle alakalı olmayacak. Kitapta da aktarılmak istenen de bu değil. İsminden de anlaşıldığı gibi altı çizilecek cümlelerden ve Einstein’in hayat hikayesinden oluşuyor. Gerek bilimsel anlamda, gerek biyografik yönüyle oldukça zayıf bir kitap. Kolektif bir çalışma olduğundan mıdır nedir, kitabın içeriği kopuk, özensiz. 2 puan vermemin nedeni de bu. Gerçi bilimle alakası olmayan biri için güzel bir kitap olabilir. Ancak iç içeyseniz size yeterli gelmeyecektir.

“Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca deneyip farklı bir sonuç almayı beklemektir.”

Kitabın yorumlanacak pek fazla yönü olmadığından, Einstein hakkında öğrendiğim enteresan bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Mileva-Einstein

+Sıkı durun! Bu beni en çok hayrete düşüren kısım. Einstein Zürih’te üniversite okurken, üst sınıfından ve kendisinden 4 yaş büyük olan Mileva’ya aşık oldu. Birbirlerini seven ve modern bir ilişki yaşayan çiftin ilişkisini Mileva’nın babası yaş farkı sebebiyle asla onaylamadı. Einstein’in evlenemeyecek kadar fakir olması nedeniyle Mileva, üniversiteden mezun olduktan sonra ailesinin yanına taşındı. Mileva hamile kaldı ve çocuğu ailesinin evinde doğurdu. Çift çocuktan kimseye bahsetmedi. Çocuğun hayatı bugüne kadar sır olarak kaldı. Kimine göre başka bir aileye verildi, kimine göre küçük yaşlarda gripten öldü. Çocuğun aldırıldığını düşünenler de var.

“Yer çekimi insanların aşık olmasından sorumlu değildir.”

elsa-einstein

+Einstein oldukça çapkın bir adamdı. Hayatında Mileva varken kaçamak ilişkiler yaşamaktaydı ve eşi bu duruma müsaade etmedi. Ayrıldıktan sonra metresi Elsa’yla evlendi. Elsa baba tarafından ikinci derece anne tarafından da birinci dereceden kuzeni oluyordu ve Einstein onu da aldattı. Ancak Elsa çok duyulmadığı sürece bu çapkınlıklara sesini çıkarmadı.

source (1).gif

+Einstein resmedildiği gibi beyaz önlük giymezdi. Teorik fizikçi birinin işi formüllerledir sonuçta.

“Fizikçi olmasaydım, muhtemelen müzisyen olurdum. Müzik dinlerken sıkça düşünürüm, hayallerimi müzik eşliğinde kurarım. Hayatımı müzik üzerine kurabilirdim. Müzik alanında önemli ve yaratıcı şeyler ortaya çıkarır mıydım bilmem ama kemanımla çok mutlu bir hayat geçireceğim kesindi.”

Albert-Einstein-Violin

+Einstein sadece fizik ve matematik alanında başarılı biri değildi. Müzik konusunda da oldukça iyiydi.

“Eğer dağınık bir masa dağınık bir zihnin göstergesiyse, boş bir masa neyin göstergesidir?”

+Einstein’in bilime ilgisi hasta yatağında yatarken babasının hediye ettiği pusulayla başladı. Einstein pusulayı defalarca döndürmesine rağmen içindeki ok aynı noktayı gösterince uzayda birtakım güçlerin olduğunu ve pusulaya etki ettiklerini düşünmüştü.

“Ben her zaman tek başıma olmayı tercih ettim. Kendimi hiçbir zaman ülkeme, evime, arkadaşlarıma ve hatta aileme bile tam olarak ait hissetmedim. Tüm bu ilişkilerden ısrarla uzak durma isteğim hiç azalmadı ve yalnızlığa olan ihtiyacım her geçen sene daha da arttı. Böyle yaşayan bir insan, elbette sosyal hayat enerjisinden ve kaygısızlıktan yana bir şeyler kaybetmiştir. Öte yandan kendini, diğerlerinin görüşlerinden, adetlerinden ve hükümlerinden bağımsız kılarak, kendi duruşunu bu güvenilmez temeller üzerine kurmamıştır.”

Görüldüğü üzere Einstein bilimsel ve sanatsal her konuda örnek alınacak bir insan. Bu kitabı okuyarak vakit kaybedeceğinize biyografik belgesellerini izlemenizi tavsiye ederim. Sevgiler.

source.gif

26 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Cenapbey dedi ki:

  Çok güzel bir paylaşım. Hele ki alıntı kısımlara bayıldım. Zevkle okudum. Teşekkürler.

  Liked by 2 people

  1. Z dedi ki:

   Okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

   Liked by 1 kişi

 2. mustfyildirim dedi ki:

  Zerrin süpersin! Yüreğine sağlık…

  Liked by 1 kişi

  1. Z dedi ki:

   Çok teşekkür ederim. 🙂

   Liked by 1 kişi

 3. simimer dedi ki:

  biraz sosyalleşmen lazim bence 🙂

  Beğen

  1. Z dedi ki:

   Anlayamadım 😀

   Beğen

 4. simimer dedi ki:

  tezer özlüye geldiysen sonu intihar gibi geldi 😉

  Beğen

  1. Z dedi ki:

   Hii sen ondan bahsediyorsun. 😀 Tezer Özlü’yle içli dışlı olanlar grubu olarak, el ele tutuşup toplu intihar edeceğiz. İzlemek istersen buyur gel.

   Beğen

   1. simimer dedi ki:

    mozosist yanimi kabarttin fakat hergun herkezin yaptigi hatalardan kendi intiharini izliyorum 🙂 ama gelmicem demek degil 🙂

    Beğen

    1. Z dedi ki:

     Yapılan hata ne burada peki. 😀 Depresif kitaplar okumak mı?

     Beğen

 5. simimer dedi ki:

  yok on yargi verip duyayi yerinden oynatmani beklemek gibi

  Beğen

  1. Z dedi ki:

   Nasıl bir ön yargı veriliyor da bu şekilde düşünüyorsun?

   Liked by 1 kişi

 6. simimer dedi ki:

  sadece seni düşündüğüm için

  Beğen

 7. simimer dedi ki:

  sadece eski sevgulimi hatirlattin gaza geldim yazdim ve ret etti boylede malim kusura bakma sana denk geldi hayatinda basarilar ozel birsey degildi tesekkurederimb

  Beğen

 8. gökçe özen dedi ki:

  Merhaba Zerrin, yazıların gerçekten çok kaliteli tebrik ederim 🙂 bu yazıyla ilgili değik genel olarak bir soru sormak istiyorum. Kapak fotoğraflarını kendin mi çekiyorsun? Çok başarılı ve özgün bulduğum için sordum. Teşekkür ederim 🙂

  Liked by 1 kişi

  1. Z dedi ki:

   Teşekkür ederim. 🙂 Blogumdaki 6 ay önce eklediğim ilk 4 – 5 fotoğraf bana ait değil (onları da kitaplara ulaşınca değiştireceğim), ama diğerlerini telefonumla kendim çektim. 🌸🌸

   Liked by 1 kişi

   1. gökçe özen dedi ki:

    Gerçekten tebrik ederim 😊 başarılarının devamını dilerim

    Liked by 1 kişi

    1. Z dedi ki:

     Çok teşekkür ederim. ❤

     Beğen

 9. Halil gönül dedi ki:

  Zevkle okudum, bu güne kadar hakkında okuduklarımdan farklı bir bilgi edindim sayenizde. Belki de bütün mesele yalnızlık ve yoksulluğun nereye ittiğidir. kim bilir?

  Liked by 1 kişi

 10. gagoriktosba dedi ki:

  bir cismin enerjisi arttikca kutleside azalır. bu denklem ayni zamanda bize enerji ile kutle nin birbirine denk oldugu anlaminida cikartir. bu denklemi her gordugumde bu aklima gelir. ısık hizi sabitse ; ozaman bizim kutle olarak gordugumuz seyler bir yerlerde bir miktar enerji, goremedigimiz enerjiler ise biryerlerde bir miktar kutlemidir. insani deli eden sorular, bilinmezlikler icinde bulurum kendimi. rosen koprusunu anlamaya calisirim dusunurum dusunurum bulamam.
  yani benim bir kutlem var ise 2 boyutlu olarak. bir yerlerde bilmedigim boyutlardada bana ait enerjiler varmidir. tum kainat evren galaksi ne dersen de hepsinin birbiriyle baglantisi varsa acaba rosen in koprusunden gecip ayni anda baska evrenlerde gezegenlerdede olmak mumkunmudur. yazmayacaktiniz bu denklemi😁😁😁

  Liked by 1 kişi

  1. Z dedi ki:

   Ahahaj 😁 değerli bilgilerinizi sunduğunuz için teşekkür ederim. Enerji ve evren konuları denilince ayriyeten bir merak duygusu oluşuyor bende. Aklıma gelmişken, üzerime azıcık belgesel atıp geleyim. 😁

   Liked by 1 kişi

 11. gagoriktosba dedi ki:

  ama tesekkurler bana bu guzel dusunceli ani yasattiginiz icin👏👏👏

  Liked by 1 kişi

  1. Z dedi ki:

   Ben teşekkür ederim güzel yorumunuz için. 🌸🌸

   Liked by 1 kişi

 12. Şeker dedi ki:

  Einstein’in özel yaşamını ben üniversitede iken okumuştum. Kitabın adı hmmm hatırlayamadım ama Tübitak Bilim kitaplarında ünlü bilim insanlarının hayatlarını anlatıyordu. Seninde fark ettiğin gibi Einstein oldukça bozuk bir özel hayata sahip. Hatta baya kötü ve bencil bir karaktere sahip. Asistanıyla ilişkiye girmesi ve eşlerini aldatması, evlilik harici çocuk yapıp bundan dolayı aile ile görüşmemesi vs vs bir çok konu var.

  Fakat bunların dışında özel hayatına zıt bir şekil ile işinde titiz bir bilim insanı. Özel hayatındaki çalkantıları olmasaydı belki çok daha fazla katkı sağlayabilirdi. Ayrıca son yıllarında boş beleş araştırmalarla yıllarını harcıyor.

  Bilim insanlarının hayatlarını öğrenmek kötü değil aslında. Hangi şartlarda nasıl bu noktalara geldiğini görmek oldukça yararlı oluyor. Madam Curie’nin hayatı mesela veya Gregor Mendel’in çalışmaları üniversitede bilimsel akademisyen olmak isteyenler için cesaret verici yaşam öykülerini barındırıyor.

  Bunların dışında Graham Bell gibi veya Edison gibi karaktersiz insanların bilim adına yaptıklarını öğrenmek lazım.

  Zaten bilim adamı veya edebi eser sahibinin biyografisini okuduktan sonra eserlerinin daha iyi anlaşıldığını göreceksiniz.

  Hoşça kalın.

  Liked by 1 kişi

  1. Zerrin Ünalan dedi ki:

   Son paragrafta söylediğine aynen katılıyorum. İlham almak isteyenler Tesla’nın ve Da Vinci’nin hayatlarını araştırabilir. İkisi de gerçek anlamda hayran olduğum insanlardır.
   Düşüncelerini paylaştığın için çok teşekkür ederim. Hoşça kal. 🌸

   Liked by 1 kişi

 13. semyonaralov dedi ki:

  Keşke Hitler bu Einstein’ı da Almanya’dan Amerika’ya sıvışmadan önce toplama kampına yollasaymış. İlerlemeci Bilim Anlayışıyla İnsanlığa çok zararı dokunda parazit Yahudinin. Onun Nükleer Fizik alanındaki çalışmaları sonucu sadece Hiroşima ve Nagasaki’de 200.000’e yakın insan öldü. Geçen senenin yazı Belgrad’daki bir Bistro’da arkadaşım Vojislav Gavriloviç ile de bu konu üzerine biralarımızı içerken uzun uzadıya sohbet etmiştik. Umarım bu Einstein denen herif bu yaptıklarından dolayı şimdi Cehennemde cayır cayır yanıyordur. Gerçi Sadukilerden bildiğimiz üzere bu Materyalist Yahudilerde Cennet ve Cehennem İnancı da yoktur. Daha fazla bilgi için Google’dan bakınız: Sadukiler

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s