46# Einstein Bir Dehanın Yaşamından Notlar – Kolektif

“E=mc²”

Processed with VSCO with f2 preset
Einstein Bir Dehanın Yaşamından Notlar
Kolektif (Çeviri: Gökçe Müderrisoğlu Aktaş)

İndigo Kitap

Biyografi
2 (5 üzerinden)

E=mc². Dünyanın en tanınmış formülü. Bu basit formülü her duyduğumda babam aklıma gelir. Beni fizik çalıştırdığı dönemlerde -ki yaklaşık 7 8 yıl öncesi oluyor- bu formülün ve ışık hızının karesinin önemini vurgulardı. Korkmayın korkmayın.  Bu içerik kesinlikle bilimle ya da fizikle alakalı olmayacak. Kitapta da aktarılmak istenen de bu değil. İsminden de anlaşıldığı gibi altı çizilecek cümlelerden ve Einstein’in hayat hikayesinden oluşuyor. Gerek bilimsel anlamda, gerek biyografik yönüyle oldukça zayıf bir kitap. Kolektif bir çalışma olduğundan mıdır nedir, kitabın içeriği kopuk, özensiz. 2 puan vermemin nedeni de bu. Gerçi bilimle alakası olmayan biri için güzel bir kitap olabilir. Ancak iç içeyseniz size yeterli gelmeyecektir.

“Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca deneyip farklı bir sonuç almayı beklemektir.”

Kitabın yorumlanacak pek fazla yönü olmadığından, Einstein hakkında öğrendiğim enteresan bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Mileva-Einstein

+Sıkı durun! Bu beni en çok hayrete düşüren kısım. Einstein Zürih’te üniversite okurken, üst sınıfından ve kendisinden 4 yaş büyük olan Mileva’ya aşık oldu. Birbirlerini seven ve modern bir ilişki yaşayan çiftin ilişkisini Mileva’nın babası yaş farkı sebebiyle asla onaylamadı. Einstein’in evlenemeyecek kadar fakir olması nedeniyle Mileva, üniversiteden mezun olduktan sonra ailesinin yanına taşındı. Mileva hamile kaldı ve çocuğu ailesinin evinde doğurdu. Çift çocuktan kimseye bahsetmedi. Çocuğun hayatı bugüne kadar sır olarak kaldı. Kimine göre başka bir aileye verildi, kimine göre küçük yaşlarda gripten öldü. Çocuğun aldırıldığını düşünenler de var.

“Yer çekimi insanların aşık olmasından sorumlu değildir.”

elsa-einstein

+Einstein oldukça çapkın bir adamdı. Hayatında Mileva varken kaçamak ilişkiler yaşamaktaydı ve eşi bu duruma müsaade etmedi. Ayrıldıktan sonra metresi Elsa’yla evlendi. Elsa baba tarafından ikinci derece anne tarafından da birinci dereceden kuzeni oluyordu ve Einstein onu da aldattı. Ancak Elsa çok duyulmadığı sürece bu çapkınlıklara sesini çıkarmadı.

source (1).gif

+Einstein resmedildiği gibi beyaz önlük giymezdi. Teorik fizikçi birinin işi formüllerledir sonuçta.

“Fizikçi olmasaydım, muhtemelen müzisyen olurdum. Müzik dinlerken sıkça düşünürüm, hayallerimi müzik eşliğinde kurarım. Hayatımı müzik üzerine kurabilirdim. Müzik alanında önemli ve yaratıcı şeyler ortaya çıkarır mıydım bilmem ama kemanımla çok mutlu bir hayat geçireceğim kesindi.”

Albert-Einstein-Violin

+Einstein sadece fizik ve matematik alanında başarılı biri değildi. Müzik konusunda da oldukça iyiydi.

“Eğer dağınık bir masa dağınık bir zihnin göstergesiyse, boş bir masa neyin göstergesidir?”

+Einstein’in bilime ilgisi hasta yatağında yatarken babasının hediye ettiği pusulayla başladı. Einstein pusulayı defalarca döndürmesine rağmen içindeki ok aynı noktayı gösterince uzayda birtakım güçlerin olduğunu ve pusulaya etki ettiklerini düşünmüştü.

“Ben her zaman tek başıma olmayı tercih ettim. Kendimi hiçbir zaman ülkeme, evime, arkadaşlarıma ve hatta aileme bile tam olarak ait hissetmedim. Tüm bu ilişkilerden ısrarla uzak durma isteğim hiç azalmadı ve yalnızlığa olan ihtiyacım her geçen sene daha da arttı. Böyle yaşayan bir insan, elbette sosyal hayat enerjisinden ve kaygısızlıktan yana bir şeyler kaybetmiştir. Öte yandan kendini, diğerlerinin görüşlerinden, adetlerinden ve hükümlerinden bağımsız kılarak, kendi duruşunu bu güvenilmez temeller üzerine kurmamıştır.”

Görüldüğü üzere Einstein bilimsel ve sanatsal her konuda örnek alınacak bir insan. Bu kitabı okuyarak vakit kaybedeceğinize biyografik belgesellerini izlemenizi tavsiye ederim. Sevgiler.

source.gif