45# Yeryüzüne Dayanabilmek İçin – Tezer Özlü

“Kafka, son yapıtlarının yakılmasını vasiyet etmiştir. Bir yazar açısından ne yüce bir alçakgönüllülük değil mi?”

Processed with VSCO with a5 preset

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
Tezer Özlü

Yapı Kredi Yayınları

Türk Edebiyatı, Kitap Tanıtımı, Röportaj, Festival Fuar Yazıları
4 (5 üzerinden)

Daha ne kadar üzerine basa basa söyleyebilirim bilmiyorum. Tezer Özlü’nün yazılarını okuduğum için, özellikle gerçekten ihtiyacım olan zamanlarda bunu yaptığım için oldukça şanslı hissediyorum kendimi. Bir yazarın okuru olmak böyle bir şey işte!

“Neden yazılır? Dünya acılı olduğu için yazılır. Duygular taştığı için yazılır. İnsanın kendi zavallılığından sıyrılması çok güç bir işlemdir. Ama insan bir kez bu zavallılıktan sıyrılmayagörsün, o zaman yaşamı kendi egemenliği altına alabilir. İşte böylesi bir egemenliği bir iki kişiye daha anlatmak için yazılır. (Ya da kendi kendine kanıtlamak için). Çünkü, insanın kişisel özgürlüğü, kendi dünyasına egemen olmasıyla başlar. Dünyasına egemen olan insan, acıları coşkuya, bunalım yaratmaya, sevgisizliği sürekli aşka dönüştürebilir. Ben dünyama egemen olmayı edebiyatla öğrendim.”

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü’nün kız kardeşi Sezer Duru tarafından derlenen bir “yazılar” kitabı. Yurtdışındayken Türkiye’deki dergiler için kaleme aldığı sanat, dünya edebiyatı, sinema ve tiyatro hakkındaki düşüncelerinden oluşuyor. Kitapta, Tezer Özlü’nün tüm eserlerinde olduğu gibi, doğrudan veya dolaylı olarak Cesare Pavese, Franz Kafka, Fernando Pessoa, Italo Svevo ve Stefan Zweig var. Tezer Özlü’nün sadece bir yazar olmadığını, bilgi birikimi oldukça yüksek bir birey olduğunu görüyoruz.

“Feministlerin neyi amaçladıklarını anlıyorum: Artık sorumluluklarını istemiyorlar. Her zaman ezildiklerini ve eşit haklar kazanarak bu durumdan kurtulacaklarını sanıyorlar. Kavrayamadıkları durum şu: İnsan, kadın ya da erkek, gerçekten yürekten bağımsız olmak istiyorsa, zaten bağımsızdır, özgürdür; özgürlüğü kendisi seçtiği için özgürdür, özgürlükçü bir ülkede yaşadığı için değil.”

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin kesinlikle Tezer Özlü’yle tanışmak için uygun bir kitap değil. Onun yerine Çocukluğun Soğuk Geceleri adlı eseri daha uygun. Özlü’nün kaleminin altında ezilme ihtimali var çünkü. Kitapları ince ama oldukça dolular. Aman dikkat.

“Yaşam her şeyi sunuyor, ayrıntılı bakmayı bilirsek.”

Edebiyat dünyasından yeni kalemlerle tanışmak istiyorsanız, Özlü’nün sesine kulak vermenizi öneririm.

İyi okumalar. Görüşürüz sevgili dostlarım. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s