44# Küçük Kara Balık – Samed Behrengi

“Akıp da hiçbir yere ulaşmamak mümkün mü? Yani sence bir sonu yok mu derenin? Oysa her şeyin bir sonu var. Gecenin gündüzün olduğu gibi… Haftanın, ayın, yılın…”

Processed with VSCO with a5 preset

Küçük Kara Balık
ماهی سیاه کوچولو
Samed Behrengi (Çeviri: Songül Bakar)

Parodi Yayınları

Masal
5 (5 üzerinden)

Herkese merhaba. Bugün, okuduğum en güzel masalardan biri olan Küçük Kara Balık’tan bahsetmek için buradayım. Küçük Kara Balık özgürlük, vazgeçmeme ve doğruyu bulmak için harcanan emeğin kutsallığı konularını oldukça başarılı bir şekilde okuyucuya sunan bir kitap. Küçük Prens, Momo gibi, hayatımın belli dönemlerinde okuduğum, oldukça keyif aldığım, dersler çıkardığım, bana farklı bakış açıları kazandıran masum bir eser. Hani bazı kitapların yaşı yoktur ya, Küçük Kara Balık’ın da eşi benzeri yok. Masal olması bu özelliğini değiştirmiyor tabii ki.

“Kara balık, “Siz gereğinden fazla düşünüyorsunuz. Ama yalnızca düşünmek olmaz ki! Yola koyulursak korkularımız tümden kaybolur gider.” diye karşılık vermiş.”

Kitabın yazarı Samed Behrengi, Küçük Kara Balık’ı İran toplumunu eleştirmek için yazmış. Yazarın diğer kitaplarını araştırdığımda, tüm eserlerini İran toplumunu eleştirmek için yazdığını gördüm. Daha doğrusu doğu siyasetini ve doğu toplumlarını eleştiriyor.  Yazdığı masallarla, ülkesinin başına çöreklenmiş Şahlık düzenini açık açık eleştiriyor, her türlü baskı yönetimine karşı çıkıyor. Eh, bu eleştiriler yüzünden Behrengi rahat bırakılmamış. Devlet kitaplarını bastırmamış, basılanları toplattırmış. Kötü bir hayat geçiren Behrengi 29 yaşında Aras Irmağı kıyısında ölüsü bulunmuş. Ölümü her ne kadar doğal bir ölüm olarak lanse edilse de zorluklarla geçen hayatını bilen kişiler boğularak ölmediğini düşünüyormuş.

“Bu kadar kendini beğenmiş olabileceğinizi hayal bile edemezdim doğrusu. Ama olsun, yine de bağışlıyorum sizi. Çünkü biliyorum, cahillikten böyle konuşuyorsunuz.”

Biraz da kitabın konusundan bahsedeyim. Kitapta annesiyle birlikte yaşayan küçük kara bir balığın hikayesi anlatılıyor. Kara balık her gün aynı şeyleri yapmaktan sıkıldığı ve nehrin sonunu görmek istediği için annesinin ve arkadaşlarının yanından ayrılıp keşfe çıkıyor. Keşifte başına türlü türlü iş gelse de onun durumdan hiç rahatsız olmadan amacı uğruna korkusuzca yoluna devam ediyor. Hikayede önemli olanın yolun sonu olmadığı, yolun sonuna ulaşmak için sarf edilen çaba ve gösterilen emek olduğu vurgulanıyor.

“Küçük Kara Balık onlardan ayrılırken, “Arkadaşlarım, görüşmek üzere! Beni unutmayın!” demiş.
Seni unutmamız mümkün mü?” diye cevap vermiş arkadaşları. “Sen bizi derin bir uykudan uyandırdın. Daha önce aklımıza bile gelmeyen şeyleri fark etmemizi sağladın. Görüşmek üzere bilgili ve korkusuz dost!”

Ben bu masal kitabını oldukça sevdim ve tekrar tekrar okuyacağıma eminim. Akıllarda tek bir soru. Küçük Kara Balık kurtulabildi mi?

İyi okumalar. Görüşmek üzere. ❤