40# Martı Jonathan Livingston – Richard Bach

“Gitmek istediğin her yere, istediğin her zamana gidebilirsin,”dedi yaşlı martı. “Düşündüğüm her yere, her zaman gittim ben.”

Processed with VSCO with a5 preset

Martı Jonathan Livingston
Jonathan Livingston Seagull
Richard Bach (Çeviri: Kader Ay)

Epsilon Yayınları

Psikolojik, Fantastik, Kişisel Gelişim, Öykü
4 (5 üzerinden)

 

Hepinize merhaba. Bugün size özgürlüğün ve öğrenmenin sınırsızlığını anlatan, kısa ama her kelimesi dopdolu, kült bir eserden bahsedeceğim.

“Bin yıldır yaptığımız tek şey balık peşinde koşmak. Artık yaşamak için bir nedenimiz olmalı; öğrenmek, keşfetmek, özgür olmak gibi.”

Zincirlerin zihnimizde olduğunu, özgürlüğümüzü engelleyen şeyin inançlarımız olduğu anlatılıyor Martı Jonathan Livingston’da. Kısacası Jonathan sizi, hayatınıza farklı bir bakış açısıyla bakabileceğiniz, hayatınızda hoş bir tat bırakacak efsanevi bir yolculuğa çıkarıyor.

“Rakamlar sınırları belirler; iyinin, mükemmelin sınırları yoktur. Mükemmel hıza ulaşmak, orada olmak demektir.”

Farklı olmak, herkesten farklı düşünmek toplum tarafından yanlış görülse bile, içinde bulunulan toplum sürü psikolojisi etkisinde olsa bile, kendi bildiğimizden, sevdiğimizden asla vazgeçmememiz gerektiğinden de oldukça güzel bahsetmiş yazar.

“Şimdi tercih senin. Ya burada kalıp öncesine göre biraz daha yüksek olan bu bilinç düzeyini öğreneceksin ya da geri dönüp sürüyle çalışmaya devam edeceksin.”

Kitabın büyük bir kısmı martı fotoğraflarından oluşuyor. O yüzden elinize aldığınız an biten, hızlı okunan kitaplardan.

“Gözünle gördüklerine sakın inanma. Görünenlerin hepsi sınırlıdır. Anlayarak bakmaya, bildiklerinin ötesine geçmeye çalış. O zaman uçmanın anlamını da daha iyi öğreneceksin.”

 Verdiği mesajlar her yaşta insana hitap ettiği için, mutlaka okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum.
Görüşmek üzere. ❤