39# İnsancıklar – Dostoyevski

“Ah dostum! Mutsuzluk bulaşıcı bir hastalıktır.”

Processed with VSCO with a5 preset
İnsancıklar
Бедные люди
Fyodor Mikhailoviç Dostoyevski (Çeviri: Sabri Gürses)

Can Yayınları

Spekülatif Kurgu, Mektup Roman
5 (5 üzerinden)

 

Merhaba blogumu okuyan güzel dostlarım. Bugün size hemencecik bitirdiğim, tadı damağımda kalan, oldukça etkilendiğim bir kitaptan bahsedeceğim. Okuduğum ikinci Dostoyevski kitabı olan İnsancıklar, yazarın ilk yazdığı kitap. O dönem eseri okuyan yayın evi dahi olmak üzere pek çok kişiye “İşte bir usta daha edebiyat alanına adım attı.” dedirtmiştir.

“…insan başkasına yük olmadan yaşamalıdır! Benim kimseye yük olduğum yok! Yiyecek bir lokma ekmeğim var. Gerçi yavandır, bazende bayat. Ama alın teriyle, dürüstçe kazanılmıştır.”

23 yaşında kaleme aldığı bu kitapta, karın tokluğuna bile çalıştırılmayan iki insana dikkat çekmiş. Biri yaşlı biri genç yaşama tutunmaya çalışan iki kişinin birbirlerine yolladığı mektuplarla, bunu oldukça başarılı bir şekilde sunmuş okurlarına.

“Diğer insanların kederini de yüklenirseniz, hayatınızı ağır bir yük haline getirirsiniz, sevgili dostum.”

Kitapta okuduğum her mektubun ana teması aynıydı: fakirlik ve içten sevgi. Kitapta bahsedilen insanların birbirlerinden başka hiçbir şeyleri yok. Evleri yok. Tedavi olmak için paraları yok. Karınlarını ancak doyuruyorlar. Bir çay alacak paraları yok. O bile bir lüks. Sadece tükenmek bilmeyen bir sevgi var aralarında.

“Bazen saklanır insan, saklanır, yakalanmamak için gizlenir, burnunun ucunu bile göstermeye korkar; yerini belli etmez, çünkü ön yargı kol geziyordur, çünkü yeryüzünde başka şey kalmamış gibi, herkesin arasından seni bulup şamataya alırlar, bir bakarsın senin özel hayatın da, aile hayatın da edebiyata girmiş, hepsi yayımlanmış, okunmuş, alaya alınmış, değerlendirilmiş!”

Bu kitaba hemen bağlanmamın ve elimden bırakmamamın en büyük sebebi, yazarın iki karaktere de bürünebilmiş olmasıydı. Okurken Bir Varvara, bir Makar Alekseyeviç oluyorsunuz. Öğrendiğim kadarıyla Dostoyevski de fakir bir çocukluk geçirmiş. O sebeple, dönemin Rusya’sını oldukça başarılı bir şekilde aktarabilmiş.

“Soylu bir insan, talihsizlikler karşısında kararlı bir insan olun; unutmayın, yoksulluk kusur değil. Ne diye umudunuzu yitiriyorsunuz.”

Toplumsal hayatta insanın başına gelen olayları işleyen İnsancıklar, gerçeğe oldukça yakın bir yapıttır.

“Ara sıra yalnız olmak, doyasıya ağlamak, kendimi acıya bırakmak istiyorum. Günden güne fazlasıyla yokluyor içimi bu istek. Hatıralarımın o kadar büyük cazibesi var ki, bazen saatlerce kapılıp gidiyor, yaşadığımı bile aklımdan çıkarıyorum.”

Dostoyevski’nin geleceğin en büyük yazarlarında biri olacağının sinyallerini veren İnsancıklar’ı okumanızı tavsiye ederim.

Görüşmek üzere.

8 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. birgundemba dedi ki:

  Merhaba 😊 Bol bol kitap okuyan ve edebiyat dünyasını takip eden biriyim ama üzülerek ve utanarak söylüyorum ki dünya klasikleri konusunda eksiğimiz büyük. Ve hep şunu düşünmüşümdür :Hangi kitapla baslasam ? Bu gönderinizi okuduğumda “Ya neden bu Dostoyevski -insanciklar olmasın ki ! ” dedim içimden. 😊🎈 Emekleriniz icin teşekkürler . Klasikler hususunda özellikle farklı tavsiyelerinizi de duymak mutlu eder. Keyifli okumalar 😊 sevgiyle ❤

  Liked by 1 kişi

  1. Z dedi ki:

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Klasikler husunda özellikle hassas davranmaya çalışıyorum. İnsancıklar harika bir seçim. ☺️☺️❤️

   Liked by 1 kişi

 2. ankarakna dedi ki:

  Okunacaklar listemde olan bir kitap… Ama önce “Yer Altından Notlar”ını mı okusam “İnsancıklar”ını mı okusam bilemedim…

  Liked by 2 people

  1. Z dedi ki:

   Ben Dostoyevski’yi okumaya Yeraltından Notlar’la başladım. Onu bir tık daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. ☺️

   Liked by 1 kişi

 3. Dostoyevski’yi sevdiğini düşünerek Karamazov Kardeşler’i okumanı önerirm.😊 Karakter tahliller oldukça iyi yapılmış😊 😊 Arayı çok fazla açma yazılarını okumayı seviyorum 🤗🤗

  Liked by 1 kişi

  1. Z dedi ki:

   O da okuma listemde. Yorumun için teşekkür ederim. 🙂

   Beğen

 4. semyonaralov dedi ki:

  Bu kitabı ilk okuduğumda sanırım ya 20 ya da 21 yaşındaydım. O zamanlar kitaptaki bir evin genç kızına özel ders vermeye gelen üniversite öğrencisine bu genç kız aşık olduktan sonra kitaptaki üniversite öğrencisinin veremden kan tükürerek sonunda ölmesine çok üzüldüğümü hatırlıyorum. Hatta o zaman sırf okuduğum o satırlara üzüntümden o yaşlarda odamın yatağında hüngür hüngür ağlamıştım. Ne salaklık benimkisi değil mi? İşte insanın kişiliği bazen onu güçsüz, zayıf ve gülünesi bir duruma düşürüveriyor. ☺

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s