36# Boynuzlu Adam – James Lasdun

“İçinde bulunanı meydana çıkarırsan, çıkardığın şey seni kurtarır. İçinde bulunduğunu meydana çıkarmazsan, çıkarmadığın şey seni mahveder.”

Processed with VSCO with a5 preset

Boynuzlu Adam
The Horned Man
James Lasdun (Çeviri: İlknur Özdemir)

Can Yayınları

Edebiyat, Psikolojik, Gerilim
2 (5 üzerinden)

Merhabalar. Boynuzlu Adam’ı okumadan önce, yazarı James Lasdun’un edebiyat profesörü olduğunu öğrendiğimden kitaptan beklentim oldukça artmıştı. Düşünsenize, Can Yayınları ve bu işe yıllarını vermiş bir adam… İlk bölümü büyük bir zevkle bitirdim. Muhteşem bir hikayenin başlangıcını okuduğumu düşündüm. Ancak… Romanın devamında acı çektim. Ciddi ciddi diyorum bunu. Kitabın gergin, hatta zorlayıcı olduğunu itiraf etmek zorundayım. Karakterler oldukça karışık, anlatım düzensiz. Bu sene okuduğum en kötü psikolojik gerilim kitabı olabilir Boynuzlu Adam.

“İnsan doğası aç kurtlar gibi yiyerek kendi ölümüne koşan fareler misali, doymak bilmez bir kötülüğün peşindedir ve içerse ölür.”

Konusundan bahsedelim biraz. Eşinden ayrılmış bir adam var. Psikolojik tedavi görüyor. Tuhaf olaylar yaşamaya başlıyor ve bir cinayet işleniyor. Cinayetin suçlusu olarak görülmesine yol açan karmaşık bir uzağın içine çekiliyor. Tuhaf olaylar birbirini izlerken, kendinden şüphelenmeye başlıyor. Kitabın konusu gerçekten ilgi çekici. Zaten ben de arka kapağındaki yazıya tav olup almıştım sahaftan.

Kitabın iyi tarafları yok mu? Tabii ki var. Mesela, bir arzuyu bastırırsak, onun tarafından yönetileceğimizi öğreniyoruz. Bir insanın kafayı yeme aşamalarını inceliyoruz. Eh, iki puan vermem için yeterli bir sebep bence.

“Kızarmanın bilimsel açıklamasını biliyor musun?”

”Evrimsel bir anormallik. Zihnin, kişinin kendisinin değil toplumun yararına hareket eden bölümünün kontrolünde. Yanlarında birinin hile yapmakta olduğu konusunda insanları uyarır.”

Böyle olumsuz konuşsam da Boynuzlu Adam’a gelecek sene bir şans daha vermeyi düşünüyorum. Görüşmek üzere. :*

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. semyonaralov dedi ki:

    Canım sıkıldı. Ne yapıyorsun? Boynuzlu adamı kim boynuzlamış? Karısı mı?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s