30# Kalanlar – Tezer Özlü

 “Kültür bir şeye cesaret edebilme sorunudur. Okumaya cesaret edebilme, bir görüşe inanmaya cesaret edebilme, görüşlerini açıklayabilme cesaretidir.”

Processed with VSCO with a5 preset

Kalanlar
Tezer Özlü

Yapı Kredi Yayınları

Otobiyografi, Psikolojik
4 (5 üzerinden)

Özlü’nün kaleminin beni depresif dünyalara çektiğini Çocukluğun Soğuk Geceleri’nde söylemiştim. İnce ama dolu dolu olan bu kitap Tezer Özlü’nün öldükten sonra geride bıraktığı notlarından ve güncelerinden oluşuyor. Aslında kitaptaki metinlerin çoğu Almanca’ymış ve ablası Sezer Duru Türkçe’ye çevirmiş.

Huzursuz bir ruhun cümlelerini okuyorsunuz. Hayatı düşünüyor ve sorguluyorsunuz. Hakkında söylenecek pek fazla bir şey yok. Sizi alıntılarla baş başa bırakayım. Görüşmek üzere.

”Şunu öğrenmelisin: Sen hiçbir işe yaramaz değilsin. Seni senden çalan toplumdur.”

”Bir şeyin değişeceği beni ürkütüyor,bir şeyin değişmeyeceği de.”

“İnsanın başkalarına söyledikleri, kendi duymak istedikleridir. Yazdıkları, okumak istedikleridir. Sevmesi, sevilmeyi istediği biçimdedir.”

“Herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda yaşamım bitti. Bilmiyorum, nerede, ne zaman. Ve işte o bittiği yerde başladı. Acının sonunda. Acı ile…”

“Doğumun bile bir kökünden kopma idi. On yaşıma kadar, çevremi özellikle çevremdeki sessizliği kavramaya çalıştım… Yirmi yaşım ile otuz yaşım arasında aklın bittiği yerleri ve çıldırmanın sınırlarını aradım… Otuz yaşım ile kırk yaşım arasında ne akıllı ne de çılgındım. Dünyayı kavradığımı sandım… Kırk yaşındaydım. Bugün, gecenin bazı saatlerinde kitlenin anlamsız gürültüsü içinde boğuluyorum… Kendimi öldürmeye çalışıyorum… Özlemlerim kalmadı. Bıraktım. Hepsini kendi ve benim dünyamı anlamaları için bıraktım… Ve bana ölümsüzlerin sonsuz acıları kaldı.”

9 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Özgür dedi ki:

  Bütün kitapları mevcut başarılı bir yazar,ama doğrusunu söylemek gerekirse bana iyi gelmedi.Fazla umutsuz umuda en çok ihtiyaç olan dönemde …

  Liked by 1 kişi

  1. Z dedi ki:

   İç dünyasını bize bu şekilde yansıtmayı tercih ediyor. Yazıları oldukça huzursuz.

   Beğen

 2. Irem H. dedi ki:

  İnsanın depresif zamanlarında rahatça okuyabildiği ama mutlu zamanları için çok karanlık kaldığını düşündüğüm bir tarzı var. Fakat gerçekten de insana hayatta bir şeyleri sorgulattığını düşünüyorum sözlerinin.

  Liked by 1 kişi

  1. Z dedi ki:

   İç dünyasını muhteşem bir şekilde aktarıyor.

   Liked by 1 kişi

 3. semyonaralov dedi ki:

  Ben bu kitabı okumuştum. Bu kitap içerisinde en sevdiğim söz de şuydu:

  “Yaşadığım anların, onları yaşarken anıya dönüştüğünü algılar, onları yaşarken anılaştırırdım. Sonra bunu en güzel biçimde Savinio’da okudum: “Yaşanan an da anı olacak.” – Tezer Özlü, “Kalanlar”

  Zaten ben de hep geçmişte yaşarım. Nostaljik şeyleri daha çok seviyorum. Sanki yaşadığımız tüm güzel anlık tecrübeler geçmişe gidince orada kusursuzlaşıp herbir anımız geçmişte korunan birer Tanrı oluyormuş gibi hissediyorum aynı tüm yetişkin insanların geçmişlerinde annelerinin karınlarında korundukları ya da geçmiş oluşum aşamalarında topraktaki meyvelerin toprağın içinde korunan yağmur damlaları olmaları gibi.

  Liked by 1 kişi

  1. Z dedi ki:

   Ne güzel söylediniz öyle…Çoğumuz geçmişte yaşadığımız herhangi mi anı, tecrübeleri tanrılaştırmıyor muyuz? 🙂

   Liked by 1 kişi

   1. semyonaralov dedi ki:

    Hazırladığım kitabım için günlük olarak belli bir sayfa yazı yazıyorum ve bu nedenle, bugünkü yazımı yazarken yorumuna biraz geç cevap vermek zorunda kaldığım için beni bağışla.

    Evet, şahsen ben de dediğin gibi geçmişte yaşadığım olayları şimdiki zaman diliminde çoğunlukla mutsuz geçirdiğim içinde bulunduğum andaki olaylara kıyasla ya da hiçbir zaman gerçekleşmeyen gelecek zamanda olmasını ümit ettiğim plan ve projelerden daha çok idealize ediyor, zihnimde geçmiş anılarım kusursuzlarmış gibi düşlüyorum çoğu zaman.

    Liked by 1 kişi

    1. Z dedi ki:

     Kitabınız ne hakkında? Sadece geçmişinizden oluşan bir roman mı?

     Liked by 1 kişi

    2. semyonaralov dedi ki:

     Yok, roman değil. Ben üniversitede Kamu Yönetimi okudum. O yüzden de kitabım daha çok Siyaset Bilimi, Jeopolitik, Uluslararası Ilişkiler Teorileri (Özellikle Realizm ve Konstrüktivizm), Hukuk Felsefesi gibi konular hakkında; ama araya yine siyasal konularla alakalı olması koşuluyla Sosyoloji’den ve son okuduğum kitaptaki Mitolojik masallardan da birkaç bir şey ekledim. Gelecekte Diplomasi ile bağlantısını kurarak Askeri Strateji hakkında da (özellikle Sparta-Persiya Savaşı ve Roma-Kartaca Savaşı ile ilişkili) birkaç yazı ve hatta Sosyal Darwinizm’den Doğal Seleksiyon konusuna değindiğim birkaç yazı bile ekleyebilirim benim kitaba. 3 yıl sonra kitabı tamamlayınca her görüşe açık anlayışlı sol görüşlü bir abinin sol görüşlü bir yayınevi var, parasını ödeyip oradan bastıracağım kitabımı; çünkü bu zamanda ortaklık şarlatan dolu maaalesef.

     Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s