21# Medyum – Stephen King

“Dünya yaşanması güç bir yerdir Danny. İnsanı umursamaz. Senden benden nefret etmez ama bizi sevmez de.”

Processed with VSCO with a5 preset

Bugün sizlere kurgusuna bayıldığım bir Stephen King romanından bahsetmek istiyorum. Medyum karakter, senaryo, konu ve işleyiş bakımından 10 numara bir kitaptı ancak, Stephen King’in romanlarında ben o edebi tadı alamıyorum. O yüzden tek seferde okumam gerekiyor kitaplarını diğer türlü elim gitmiyor.

“Bütün gün gelmesi beklenen gözyaşları şimdi yağmur gibi boşanıyordu, Çaydanlıktan yükselen kokulu Buhara başını uzatıp hüngür hüngür ağlamaya başladı. Geçmişin yitirilmiş olması ve acısı, geleceğin korkusu için.”

Medyum 3 kişilik bir ailenin üyesi olan küçük Danny’nin gelecekten bazı yansımalar görmesiyle başlıyor. (Danny buna ışıltı diyor sonraları.) Tabii ki annesi Wendy ve babası Jack asla inanmıyorlar ona. Babasına iş teklifi geliyor. Kışın iş yapmayan Overlock Oteli’nde çalışmaya başlıyor. Açıkçası ağır kış şartlarından dolayı otelde 6 ay boyunca hapis kalmak, bir yere gidememek ve kimseyle iletişim kuramamak insanı delirtmeye yetecek durumlar. Hele ki kaldıkları yer normal değilse durum ne kadar kötüleşebilir siz düşünün.

Overlock Oteli’nin öyle iyi bir geçmişi yok. Geçmişte bir sürü kanlı olaya tanıklık etmiş. Otele korkunç güçler hakim olmuş durumda. Danny dışında kimse uyanmamış bu duruma tabii ki.

‘”Bir şeyin olması gereken biçimiyle olduğu biçim hiçbir zaman aynı değildir.”

Jack gerçekten ailesini seven onlara sahip çıkan onlar için elinden gelen her şeyin en iyisini yapmaya çalışan bir adam. Alkolün pençesine düşmüş, asabi bir geçmişi olmasına rağmen kendini rehabilite etmeyi başarmış, hayatını düzene sokmaya çalışıyor.

Kitapta beni en çok delirten olay Danny’nin, babasını daha çok sevmesinden dolayı annesinin babasını kıskanması. Bu sebeple de sürekli Jack’in üzerine gelip geçmişi yüzüne vurması. Adam geçmişinden kurtulup yeni bir hayat kurmaya çalışırken onun böyle yapması bir çok kişinin nefretini uyandırmış olmalı.

13189934

Gelgelelim kitabın sonuna. Merak etmeyin spoiler vermeyeceğim 😀 Zaten çoğu insan Cinnet filmini izlemiştir. Filmle kitap birbirlerinden oldukça farklı olsa da o meşhur sahnenin fotoğrafını filmi izlemeyenler dahi görmüştür. O fotoğraf her şeyi açıklıyor bence. 😀

cbCzY0e

0000000551095-1

 

 

Bir de Medyum’un devam kitabı olan Doktor Uyku’yu okumak istiyorum. Overlock Oteli’nin yıllar sonrasının geleceğini konu alan bu kitap, Danny Torrence’ın yetişkinlik dönemini anlatıyormuş.

 

 

Puanım: 4/5

Herkese iyi okumalar diliyorum. Görüşmek üzere. 🙂