14# Kafes – Josh Malerman

“Eski dünyada yolun ortasında ölü bir beden bulmak hazmedilmesi saatler alacak bir şeydi.”

Processed with VSCO with a5 preset

Merhaba. Bugün ilk defa gerilim türündeki bir kitaptan bahsedeceğim sizlere. Bir an önce kitap hakkındaki düşüncelerime geçmek istiyorum. Kitabın arka kapağındaki yazılar oldukça dikkatimi çektiği için beklentim tavan yapmıştı. Bir de Stephen King’le kıyaslandığını öğrenince “Bu adam neymiş be!” dedim içimden (Yazdığı ilk kitabı olduğundan). Ancak okumaya başladığımda durumun hiç de öyle olmadığını anladım.

Efsane bir konu nasıl çöp bir şekilde anlatılır, bu kitapta onu çok rahat görebilirsiniz. Karakterlerin hisleri içinize işlemiyor, sıradan bir haber okuyormuşsunuz gibi kitabı bitiriyorsunuz. Senaryosunda saçma bulduğum bir çok yer var. Zaten sonunu bildiğiniz için hiçbir heyecanı yok. Kitabın yarısının boş olduğundan bahsetmek istemiyorum bile. Neredesin be Grange’ım, neredesin Stephen King’im.

Evet. Dili oldukça sadeydi ve yalındı. Sanki ufak bir çocuğa hitap eder gibi. Çocuk kitabı olan Momo’nun dili daha süslüdür emin olun.

Sanki nefret ediyormuşum gibi anlatıyorum kitabı farkındayım. Ama öyle değil aslında. Sadece yazara kızgınım sanırım. Beklentilerimi karşılamadığı için. Gerçi dili sade olduğundan yaklaşık 4 saatte okudum. Merak ettim ama kuru bir merak. Belki de lise zamanımda oldukça fazla anime izlediğim için hayal dünyam çok fazla gelişmiştir ve başkalarının kitaptan aldığı tadı o yüzden alamamışımdır.

“İnsanoğlu aslında korktuğu yaratığın ta kendisidir.”

Konusundan hiç bahsetmedim. Ona da değineyim biraz. İki çocuklu bir kadın dört yıldır kapana kısıldığı bir evde yaşıyor. Dışarıya gerekmedikçe çıkmıyor. Çıkarsa da gözlerini bağlayarak çıkıyor. Çünkü dışarıda bir şey var ve onu gören insan delirip çevresindekilere zarar veriyor, ardından intihar ediyor. Uuu Harika konu. Orada hemfikiriz.

Ama….

Ama!

Sanırım yeterince açıklayıcı olmuşumdur. Ha bu arada kitabın beğenenleri çok. Çok merak ederseniz Goodreads’taki yorumlara bir bakabilirsiniz.

Puanım: 3/5

Görüşmek üzere.

2 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. kitapaskiblog dedi ki:

    Sonunda benim gibi beğenmeyen biri 😀 Blogunu çok sevdim canım 🙂

    Liked by 1 kişi

  2. Z dedi ki:

    Teşekkür ederim 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s