10# Hayalet Şehir – Patrick McGrath

“Aslında hiçbir şehir bugün gördüğümüz şehir değildir. Her şehrin tüm yaşanmışlıklarıyla, geçmişinden bugününe uzanan bir ruhu vardır.”

Processed with VSCO with hb2 preset

Merhaba!! İnanılmaz hoşuma giden bir öykü kitabından bahsedeceğim bugün sana. Biliyorum beklentini oldukça büyütüyorum. Büyüsün. Okuduğunda sen de benim kadar heyecanlanacaksın eminim! Bu arada, kitabın tam adı: Hayalet Şehir – O Zamanki ve Şimdiki Manhattan’dan Öyküler. Uzun olduğu için başlığa sığdıramadım.

Kitapta farklı zamanlarda geçen 3 farklı öykü bulunuyor. Bu öykülerin ortak özelliği yazarın New York’ta yaşayan insanları konu alması. Hepsi acı çeken, acıyla yoğrulan dirayetli insanlar. İstersen kısaca kitaptaki öykülere değineyim.

1. Öykü: Darağacının Kurulduğu Yıl

Bu öykü oldukça hüzünlü bir öykü aslında. Bağımsızlık Savaşı’nın ailelerin üzerindeki etkisini gözlerimizin önüne seriyor. İdam cezasına çarptırılmış bir annenin öyküsü oğlunun bakışından dile getiriliyor.

2. Öykü: Lucius

Bu öykü benim en sevdiğim öykü oldu. Olaylar, zengin bir ailenin ressam oğlunun, babasının onaylamadığı bir kıza aşık olmasıyla başlıyor. Her şey tahmininin dışında gelişiyor ve şok olacağın bir son seni bekliyor.

“Sanki ruhunda, uzun zamandır kapalı olan bir kapı açılmış, o karanlık yere güneş ışığı dolmuştu.”

3. Öykü: Yıkıntı Alanı

Yıkıntı Alanı bir 11 eylül öyküsü. Dan adındaki avukat, bir telekıza aşık oluyor ve hayatının her bir saniyesini psikiyatrına anlatıyor. O anlattıkça biz de adamın enteresan hayat hikayesinin içine çekiliyoruz. Oldukça güzel bir öykü.

“…batarsam da batarım, bırak kendimi atayım, sonuç ne olur diye düşünmeden, kendime vereceğim zarara aldırmadan gireyim.”

Kısacası kitabın bende uyandırdığı hissiyatı çok sevdim. Değişik bakış açıları kazandırdı bana. Okumanı şiddetle tavsiye ederim.

Yazıma vakit ayırdığın için teşekkür ederim. Görüşürüz. ❤

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Z dedi ki:

    Reblogged this on Zerrin Ünalan.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s