9# Notre Dame’ın Kamburu – Victor Hugo

“… şarap içen bir kral, bitki çayı içen bir kraldan daha merhametlidir.”

IMG_2272

Merhaba millet. 😀

Farkındayım, hikayeyi bilmeyen yok. Fakat ben ne çizgifilmini ne de müzikalini izledim. O yüzden hikayeye dair en ufak bir fikrim bile yoktu.

“Gün herkese aittir. Neden bana yalnız geceyi veriyorlar?”

Kitaba başladığımda olaylara pek fazla hakim olamadım, başlangıçta o kadar sıkıcı gelmişti ki, iki üç defa ara verdim kitaba. Ancak daha sonra ortalara geldiğimde devamını özellikle son kısmını soluksuz okudum.

Kitap kısaca, bir çirkinin kalbinin güzelliğini ve saf sevgisini anlatıyor… Esmeralda’ya aşık olan rahip Cloude Frollo’nun ve tek gözlü kambur Quasimodo’nun hatta Esmeralda’nın sevdiği Phoebus’un arasındaki çatışmayı ele alıyor.

“Beyninin içini öyle korkunç bir his kaplamıştı ki, kafası cehennemin bacalarından biri haline gelmişti sanki.”

Kitapları okuduktan sonra, yazar ve yazıldığı dönem hakkında kısa bir araştırma yaparım genelde. Araştırmalarımın sonucunda kitabın orijinal isminin Notre Dame de Paris olduğunu, zamanla içinde, kitapta yer alan kambur karakter Quasimodo sayesinde isim değişikliğine uğrayıp Notre Dame’ın Kamburu’na dönüştüğünü öğrendim. Victor Hugo bu kitabı 1831 yılında 6 ayda yazmış. Düşünsenize 6 ayda bir şaheser yaratıyorsunuz ve bu Dünya Klasikleri arasına giriyor.

“Onun öldüğünü düşünmeye alıştırmıştı kendisini; rahattı, çekebileceği acının sınırına varmıştı. İnsan kalbi belli bir miktar acıyla dolabilir.Bir süngerin suya doymasına, emdiğinin bir damla fazlasını bile almamasına benzer bu.”

Kitabı okumayanlar için bu kısım spoiler içerir.

Bazı kitaplarda “Sonu daha kötü bitebilir miydi acaba?” diye düşünürsünüz ya, bu roman için kesinlikle hayır cevabını yapıştırıyorsunuz. Olabilecek en kötü sonla bittiği için uzun süre etkisi altında kalmaktan da kurtulamıyorsunuz. Bitirdikten sonra içinize bildiğiniz karaltı çöküyor.

“Hal böyle olunca, sormadan edemiyor insan: “Gerçek kambur kim acaba?” Dışarıdan kambur görünüp incecik ruha sahip olanlar mi? Yoksa mevki, san, şöhret, endam sahibi olup da karaktersizlik konusunda birbiriyle yarışanlar mi?”

Saf sevgiyi ve saplantılı aşkı iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız okuyun derim.

Puanım: 4/5

Görüşmek üzere,

Z.