7# Toprak Ana – Cengiz Aytmatov

“Doğru demişler: Kendisini saydırmasını bilmeyeni saymazlar.”

Processed with VSCO with hb2 preset

Hepinize merhaba arkadaşlar ben Uluç. Bugün Cengiz Aytmatov’un Toprak Ana kitabını Zerrin’in yerine naçizane ben tanıtmaya çalışacağım :).

Bir Kırgız köylüsü olan Tolgonay’ın köyünün geçim kaynağı , bereketi olan ve savaşta ölen eşi ve çocukları, onun mutlu hayatından alan Toprak Ana’sıyla konuşması anlatılıyor kitapta .

“Ama boş yere dememişler: ‘Kendi ayıbını örtmek isteyen başkalarının yüzüne kara çalar.’ diye.”

Toprakla Tolgonay’ın ilk konuşmalarından zaten ne badireler atlattığı, ne zorluklar çektiği belli oluyor . Her sayfada bu güçlü kadına daha fazla üzülüp daha fazla saygı duyuyorsunuz . Yaşadıklarını içine atıp daha fazla çalışarak köyüne ve ordusuna yardım etmesi benim gönlümü fethetti açık konuşmak gerekirse .

“Öyle bir çağa geldik ki herkesin birçok şeyi küçük yaştan öğrenmesi gerekiyor.”

Kitapta olacaklar zaten arkasında ve kitabın başında veriliyor. Yani şaşırtıp ters köşe yapan bir kitap değil. Olay kitabından çok bir durum kitabı ve bugüne kadar okuduğum en güzel durum kitaplarından biri. Metaforlarını çok sağlam buldum ve insan psikolojisinin ve bunun getirdiği davranışların gayet güzel işlendiğini düşünüyorum.

”Eğer yıldızlar insan olsa, gökyüzü onlara dar gelir,sığmazlardı.”

Kitapta benim en çok etkileyen kısım Tolgonay’ın salt geçmişe bağlı olarak yaşayamaması, aynı zamanda da onunla geçmiş arasında köprü niteliği gören Aliman karakteri gibi bir karaktere bağlı kalarak yaşayabilmesi oldu.

“İnsanın kendine gelmesi, işe sarılması için çok az şeye ihtiyaç duyması şaşırtıcı değil mi? Bazen iyi bir söz işitmesi yetiyor.”

Söyleyeceklerim bu kadar arkadaşlar. Ben kitabı çok beğendim. Bu kitabı ya da size en ufak bir şey kazandıracak olan herhangi bir kitabı mutlaka okuyun . Kendinize iyi bakın 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s