5# Yeraltından Notlar – Dostoyevski

“Duvarı yıkmaya gücüm yetmiyorsa kendimi parçalayacak değilim elbette. Ama önümde duvar var diye boyun eğmeyi de kabullenemem.”

Yeraltından Notlar
Записки из подполья
Dostoyevski (Çeviri: Nihal Yalaza Taluy)
İş Bankası Kültür Yayınları

Rus Edebiyatı, Psikolojk
4 (5 üzerinden)

Dostoyevski’nin herhangi bir kitabı hakkında yorum yapmanın bana düşmediğini söylemekle yazıma başlamak istiyorum. Onun kitabını tanıtmak mı? Hem de Yeraltından Notları? Bu yazıyı günlerdir karalıyorum. Bildiğin telefona sürekli not alıyorum ve yazdığımı tekrar tekrar silip yeniden düzenliyorum. Bu efsane eser hakkındaki düşüncelerimi yanlış ifade etmekten çekiniyorum. Evet, sebebi bu kesinlikle. Sonuçta mühendislik okuyan biriyim ve edebiyatla da içli dışlı sayılmam.

“Zaman durdurulamaz. Bu bizim sırtımızdaki en büyük yük ve en büyük mücadelemiz bu yüke rağmen yaşayabilmek.”

Aşırı mutlu olduğum zamanlar bu tarz kitapları okumak bana her zaman çok zor gelmiştir. Maalesef ki Yeraltından Notlar’ı öyle bir zamanda okudum, haliyle ana karakterin garip davranışlarına, utangaçlığı yüzünden verdiği garip tepkilere anlamlandırmam pek kolay olmadı. Sonuçta yazarın ruh hali sizin ruh halinizle aynı şekildeyse romandan tam verimle zevk alırsınız. Ben o konuda biraz şanssızdım.

“Baylar, yemin ederim ki, her şeyi fazlasıyla anlamak bir hastalıktır; gerçek, tam manasıyla bir hastalık.”

Bana göre kitap iki şekilde değerlendirilmeli. Birincisi yazarın muhteşem tespitlerde bulunduğu, hayata anlamlı sorular sorduğu, sıklıkla kendisiyle çeliştiği aforizma – yeraltı kısmıyla. Diğeri isimsiz karakterimizin insanlara yansıttığı aşağılanmanın getirdiği ezik, utangaç ve dengesiz kişiliğini yansıttığı – notlar kısmıyla.

“Bir kadının yaşadığı hayattan kurtulması için bir kurtarıcı – beyaz atlı prens beklemesi onursuzluktur.”

Kitabın ilk 10 bölümün cidden çılgın bir açlıkla okudum. Kendimden bir şeyler bulduğum yazarların kitaplarını okumak beni ekstra heyecanlandırıyordu çünkü. Dostoyevski’nin zihninde dolaşan karmakarışık düşünceler beni kitaba hapsetti. Yazar değişken psikolojisini oldukça net bir şekilde bize sunmaktan hiç çekinmiyordu. Diğer yandan ana hikayeye geçildiğinde isimsiz karakterimize çok kızdım.

” ‘Dünya mı yıkılsın yoksa bir bardak çay mı içersin?’ deseler… 
‘Ben çayımı içtikten sonra dünyanın canı cehenneme.’ derdim.”

Sonuç olarak, Dostoyevski ile okur arasında asla kırılmayacak bağları oluşturan harikulade bir romandır Yeraltından Notlar.

“Her şeyi anlayabilen bir adam kendine saygı duyabilir mi?”

Bugünlük yazacaklarım bu kadar. Şiddetle tavsiye ettiğimi söylememe gerek yok herhalde.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Görüşmek üzere.

5 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Özlem Soydan dedi ki:

  Dostoyevski’nin de mühendislik okuduğunu biliyor muydunuz? Ve Oğuz Atay’ın? Ve başka sevdik yazarların? (Bu konuda yazmıştım)
  Bence sizin incelemeleriniz de tam kıvamında. Gerçekten edebiyat okuduğunuzu, o yüzden bu türe bu kadar aşina olduğunuzu sanıyordum.

  Liked by 1 kişi

  1. Z dedi ki:

   Hayır bilmiyordum. Sadece kitap okumayı ve kitaplara vakit ayırmayı çok seviyorum. Birkaç günlük taşınma işlerim var. Ev işi hallolduğunda blogunuzda bir tura çıkacağım. 😀

   Liked by 1 kişi

 2. Servet dedi ki:

  Dostoyevski benim de favori yazarlarımdan biri. Karamazov kardeşleri de okuma listene eklemelisin. İvan’nın kardeşi Alyoşa’ya anlattığı büyük enginizyoncu hikayesindeki rahibin İsa ile olan monoloğu Dostoyevski’nin tüm romanları arasındaki en etkileyici bölüm bence.
  Güzel blog, herşeyden ve herkesten önce insanın kendi kişisel gelişimi için böyle birşey yapması lazım. Bende kendi bloguma buna benzer bir bölüm mü eklesem diye ciddi ciddi düşünmedim değil yani:)

  Liked by 1 kişi

  1. Zerrin Ünalan dedi ki:

   Karamazov Kardeşler’i bu sene okumayı planlıyorum. Bu blog bana o kadar çok şey kazandırdı ki. Bu tarz bir bölüm eklemelisin kesinlikle. 🙂

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s