3# Sineklerin Tanrısı – William Golding

“Belki… Bir canavar vardır… Belki o sadece biziz..”

a597da94-ba08-4b0d-ada8-2151b5ebcfb8
Sineklerin Tanrısı Kitap

Sineklerin Tanrısı
Lord of the Flies
William Golding (Çeviri: Mina Urgan)
İş Bankası Kültür Yayınları

Distopya
4 (5 üzerinden)

Bir ada düşünün. Masum çocukların mahsur kaldığı ve kendi kendileriyle, doğalarıyla yüzleştiği. Sizce ne olurdu? Kendi düzenlerini kurup ideal düzeni mi oluştururlardı, yoksa gerçek benliklerini keşfedip hayatta kalmaya mı çalışırlardı? Sineklerin Tanrısı tam da bu soruların cevabını verir nitelikte.

R. M. Ballantyne’nin “Mercan Adası” ve Jules Verne’nin “İki Yıl Okul Tatili” kitaplarındaki gibi cenneti andıran bir adaya düşen on iki çocuğun hikayesi gibi başlayan Sineklerin Tanrısı ilerledikçe diğerlerinden ne kadar farklı bir yön çizdiğini gerçekten gösteriyor.

“En büyük düşünceler, en basit olanlarıdır.”

Bu kitabı ne zorluklarla bitirdim tahmin edemezsiniz. Uluç çılgınlar gibi bir an önce bitirmemi ve onunla kritik yapmamı istiyordu. Bende de bir huy vardır. Herhangi bir işi yapılması gerektiği süre zarfında bitirmezsem bir daha dönüp yüzüne bakmam. Bunu biliyordu, tabii beni sürekli sıkıştırıyordu. Neyse ki bu romanda öyle olmadı. Uzun sürse de sonunda bitti.

Bilmeyenler için, kitabın konusu şöyle; Atom Savaşı sırasında bir avuç oğlan, ıssız bir adaya düşüyor. Cennet gibi bir adada, iyimser bir şekilde başlayan roman, sonrasında kendisini insanoğlunun içgüdülerine, korkularına ve arzularına bırakıyor. Başta kurulan düzen, yavaş yavaş yok oluyor ve hırçınlaşıyor. Her sayfada, yazar bizi çağdaş toplumu sorgulamaya itiyor. Hayret içinde sayfaları çevirirken buluyorsunuz kendinizi.

“Eğer bir yüz, üstten ya da alttan ışık aldığına göre değişiyorsa, neydi bir insan yüzü? Her şey neydi?”

Romanda saf iyiyi Simon, saf kötüyü Roger temsil ederken, adını hiç öğrenemediğimiz Domuzcuk daha çok aydın kesimi ifade eder. Ralph ve Jack ise iki lider ruhlu çocuktur ve biri iyiliğe daha yatkınken diğeri kötülüğe daha yakındır. Bu iki tarafın kendi aralarındaki çekişmeleri onları sonunda vahşileşmenin eşiğine getirir. Nobel Ödüllü William Golding’in en ünlü romanı olan Sineklerin Tanrısı insanlık durumunu anlatan belki de en iyi kitaplarından biri.

“Ama sanki sen avlanmıyorsun da… seni avlıyorlar. Sanki biri var, senin hep peşinden gelen.”

Küçücük çocuğun kanla, şiddetle işi olmaz demeyin! Bu kitapta işte tam da bunlar mevcut. Özellikle bir çocuğun başka bir canlıya isteyerek zarar verebileceğini ve bundan zevk duyacağını düşünmek herkese saçma gelir. Ancak çocuklar melek değil, hepimiz gibi sadece insanlardır ve onların içindeki dürtüsellik yetişkinlerinkinden daha fazladır.

Bence  her kitaplıkta olması gereken -her ne kadar ben başaramasam da- tek solukta okunan kitaplardan biri. İnsanoğlu olarak bu dünyaya isterse bin kere gelelim, yine de aynı hataları tekrarlayacağımızı çok güzel anlatmış yazar.

“…düşünce değerli bir şeydi, sonuçlar veren bir şeydi.”

Domuzcuğa gelirsek… Ah domuzcuğum… Sen ne harika bir karakterdin öyle… En çok senin durumun üzdü beni…

“Ormanda canavar yok, elbette. Nasıl olabilir ki? Neyle beslenirdi bu canavar?”

“Domuzla.”

“Domuz yiyen biziz.”

Ah, bir de unutmadan bu romanın 2 tane filmi var. Bir göz atmanızı öneririm.

Herkese keyifli okumalar, hoşça kalın. ❤

7 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Özlem Soydan dedi ki:

  Çok özel bir roman Sineklerin Tanrısı. Hele bir öğretmen için… Bol malzeme var içinde. 🙂
  Elinize sağlık.

  Beğen

  1. Z dedi ki:

   İnsanın doğası daha güzel anlatılamazdı herhalde… 🙂 Çok teşekkür ederim. 🙂

   Liked by 1 kişi

 2. Şeker dedi ki:

  Güzel analiz yapmışsınız. William ilk dünya savaşını görmüş ikincisinde yetişkin olarak bulunmuş bir kişi. Savaş sonrası ise yine büyük buhran ve soğuk savaşın emarelerine rastlamış.

  Kitap 1929 ekonomik buhranından sonra dünya devletlerinde hızla yükselen ırkçı, mezhepçi ve cinsiyet ayrımcısı otokratik liderlerin toplum üzerindeki etkilerini de göstermek istiyor.

  Çocuklardan en büyük olanları Ralph ve Jack biraz iyi ve kötüyü temsil etmiyor. İyi veya kötü değil bu ikili. Ralp demokratik çoğunlukçu, herkese söz hakkı veren ve buna göre özgür yaşamı isteyen liderin temsilcisi. Jack ise daha baskıcı, sorgulanmaktan hoşlanmayan ve nispeten daha kısıtlı yaşamı isteyen liderin temsilcisi.

  Domuzcuk entellektüel aydını temsil ediyor. Kendisi hemen hemen hiç bir işte başarılı değil yani üretime katılmıyor (sanatçılar). Fakat olaylara farklı bir bakış açısı var ve diğerlerine nazaran oldukça zeki.

  Jack tipi yönetim baskıcı kimliği ile halkı yönetmek istediğinden Domuzcuk türü insanları istemiyor. Çünkü domuzcuk onun sürekli yaptıklarını sorguluyor ve kurduğu düzen için bir tehdit (otokratik liderin sanat/aydın düşmanlığı buradan gelir).

  Uzatmayalım burada yazar çok önemli bir noktayı da gözümüzün önüne koymakta. Guruptaki bir çok çocuk açık bir şekilde Ralp’i destekliyor ve söz hakkı verdiği demokratik olduğu içinde seviyor. Fakat yine aynı çocuklar çıkar uğruna (burada yiyecek) yavaş yavaş Jack’in tarafına geçiyorlar. Daha sonradan ise Otokratik liderin baskısından korktukları için onun tarafında yer alıyorlar. Çünkü ilk başta çıkar için girdikleri guruba artık korku ile bağlanıyorlar.

  Korku o denli kuvvetli ki gurupta kalmak ve onlardan birisi olmak artık pek önemli değil. Otokratik baskı benliklerini ele geçiriyor ve zaman sonra sorgulama yeteneklerini kaybedip robotlaşıyorlar. Artık sırf kendilerine rakip olduğu için birisini öldürmeyi ve zayıf olanın ellerindeki almayı kendilerine hak görüyorlar.

  Bu tip örgütlenmelerde tepedekinin yıkılması (ekonomik veya şiddet ile) sonucunda beyni yıkanan bireyler genel itibariyle rüyadan uyanmış gibi oluyorlar. Fakat eğer diktatörlük çok uzun süre devam ederse toplumun demokrasiye dönüşü de oldukça uzun zaman almakta hatta artık istememekte.

  Otokratik liderin zehirlediği toplum nasıl olursa olsun ben kazanmalıyım psikolojisiyle hareket ederek her türlü şeyi yapmaya başlayacaktır. Geçmişte bunun bir çok örnekleri olduğu gibi son örnekte tam gözümüzün önündedir.

  Hoşçakalın.

  Liked by 2 people

 3. Elinize sağlık, samimi bir yazı olmuş.
  Olay örgüsü ve detaylar üzerine biraz daha analiz detayı verebilirsiniz bence 🙂

  Liked by 1 kişi

  1. Zerrin Ünalan dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkür ederim. 🙂 blog yazmaya başladığım dönemlerde yazdığım bir incelemeydi. Oldukça amatördüm haliyle. Söylediklerinizi dikkate alacağım.

   Liked by 1 kişi

   1. zamanla ilerliyor sanırım, benim de ilk yazılarım muhtemelen öyle görünecek bir zaman sonra

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s